EnergoZrouti.cz

Obavy o nedostatek paliv a prudký nárůst jejich cen začínají vytvářet panické fronty u čerpacích stanic

  
Tomáš Jelínek
25. 2. 2022 ▪ 15:59

Invaze Ruska na Ukrajinu bude dál zdražovat ceny paliv. Některé čerpací stanice ve Velké Británii tak začínají čelit náporu zákazníků, kteří si chtějí panicky nakoupit paliva do zásoby před jejich zdražením či nedostatkem.

Pistole na čerpací stanici
Pistole na čerpací stanici
Foto: Anton Porsche z Pixabay

Ruská invaze na Ukrajinu a s ní spojené obavy o další eskalaci konfliktů nejen v rámci Evropy začaly vyvolávat paniku v některých částech Spojeného království. Někteří zákazníci se obávají, že by mohlo dojít k prudkému nárůstu cen benzínu a nafty a tak berou palivo do zásoby nejen do svých vozidel, ale i do kanystrů.

Cena ropy v posledních hodinách na trzích začala rychle stoupat v souvislosti s vpádem ruských vojsk na území Ukrajiny. V současnosti se sice podle světových politických lídrů nezdá, že by mělo v blízké době dojít k nedostatku ropy nebo zemního plynu, jehož je Rusko v mnoha případech hlavním dodavatelem.

Jak ale upozornil britský novinář Joe Michalczuk, který pracoval v BBC nebo SkyNews, na svém Twitterovém účtu, lidé už možná začínají panikařit. Podle jednoho z jeho příspěvků a fotografií, které k němu přiložil se totiž u jeho oblíbené čerpací stanice začaly tvořit dlouhé fronty motoristů, kteří nakupují paliva. Podobné případy se přitom na sociálních sítích stále více objevují nejen z Velké Británie ale i zemí v Evropské unii.

Panika, kterou další eskalace konfliktu podpoří by tak mohla ještě více zdražit ceny ropy a zemního plynu na světových trzích před čímž ostatně varoval i britský premiér Boris Johnson.

V Česku zatím podobné problémy hlášeny nejsou. Pokud ale Rusko bude dál pokračovat v postupu na ukrajinském území, dá se očekávat, že i Češi se začnou o cenu paliv obávat a čerpací stanice tak budou v obležení i přes současné vysoké ceny paliv. Už nyní je jasné, že jejich cena ale nejspíše dál strmě poroste.
Štítky: Benzín Nafta Rusko Ukrajina Čerpací stanice Fosilní paliva Ropa
Zdroj: RED