EnergoZrouti.cz

Nivea testuje opakované doplňování kosmetiky v obchodě aby snížila množství plastu

  
Martin Bárta
14. 8. 2020 ▪ 14:01

Německý výrobce kosmetiky Beiersdorf pod kterého patří i značka Nivea představil nové samoobslužné kiosky, které umožní doplnění kosmetiky do již použitých obalů přímo v obchodech.

Nivea - doplňování kosmetiky v automatu
Nivea - doplňování kosmetiky v automatu
Foto: Beiersdorf

Německý výrobce kosmetiky Beiersdorf vlastnící mimo značky Nivea i další značky jako Hansaplast či Eucerin představil nové samoobslužné kiosky na opakované doplňování kosmetiky do současných obalů značky. Výrobce chce tímto způsobem do budoucna snížit množství produkovaného plastu.

Partnerem při umisťování prvních testovacích kiosků pro opakované doplňování sprchových gelů se stala síť drogerií DM.


Opakované doplnění ale maximálně třikrát

Nové stanice fungují jednoduchým způsobem: spotřebitel si u kiosku vyzvedne prázdnou plastovou lahev, kterou může naplnit jedním ze dvou produktů Nivea (Creme Soft či Creme Sensitive). Po naplnění lahve je následně vytištěn štítek se speciálním čárovým kódem který se nalepí na obal. Zákazník si následně může přijít obal opakovaně naplnit a to až třikrát. Po třetím naplnění je zákazník z hygienických důvodů vyzván k předání staré lahve na pokladně tak aby mohla být recyklována – za odměnu ale obdrží nový obal a jeho naplnění zdarma.


Beiersdorf by chtěl tímto úsilím podpořit větší míru opakovaného využití plastových obalů místo jeho okamžitého vyhazování po použití produktu. V případě úspěšného testu by se tak síť těchto kiosků mohla dále rozrůstat a nabídnout možnost doplnění i dalších produktů značky.


Společnost bude nyní také v rámci pilotního provozu testovat stav obalů po jejich odevzdání tak aby mohlo být v budoucnu upraveno množství maximálních počtů opakovaného doplnění.

Množství odpadních plastů vyvolává globální katastrofu

Plastové výrobky, které jsou každodenní součástí našich životů a bez kterých si dnes nedokážeme představit mnoho činností jsou ale také častým odpadem, který je bohužel recyklován stále pouze v nízké míře.


Současná produkce plastů tak způsobuje katastrofu globálních rozměrů a vytváří velkou hrozbu nejen pro živočichy v oceánech, kteří často hynou v pastích z plastových výrobků ale i díky jejich konzumaci včetně mikroplastů.


Podle Světového fondu na ochranu přírody to navíc nevypadá na lepší zítřky. Ve světových oceánech by totiž do roku 2040 mělo přibýt víc jak miliarda tun plastu a to z velké části toho jednorázového, který navíc podpořila i pandemie COVID-19.
Zdroj: Beiersdorf, RED