EnergoZrouti.cz

Největší úklidová akce jara startuje o víkendu, na účastníky čekají novinky

  
Tomáš Jelínek
25. 3. 2021 ▪ 18:46

Už o víkendu startuje největší jarní úklid Česka. V rámci opatření proti koronaviru a uzávěře okresů jsou ale letos podmínky o něco jiné. Na účastníky tak čekají novinky jako jsou pytlomaty.

Dobrovolnice při úklidu odpadu v lese
Dobrovolnice při úklidu odpadu v lese
Foto: Anastasia Gepp / Pixabay

Už v sobotu 27. března startuje v celém Česku hlavní termín jarní akce, která se v tuzemsku za poslední roky stala velmi oblíbenou – Ukliďme Česko. Úklidy budou ale letos probíhat jinak než předchozí roky kvůli uzavření území v rámci ochrany obyvatel před pandemií koronaviru.

Kvůli pandemii budou letos k dispozici „pytlomaty“

Na dobrovolníky, kteří se o víkendu do akce zapojí tak čeká jedna novinka a to takzvané pytlomaty. Pytlomaty jsou místa, kde si zájemci o úklid svého okolí mohou zdarma vyzvednout pytle na odpad do kterých jej budou sbírat.

Pytlomaty navíc pořadatel doplní o bezpečnostní pravidla, jak se při úklidu chovat a také mapku, kde mohou účastníci sesbírané pytle s odpadem ponechat. To usnadní práci jak dobrovolníkům tak i obcím a firmám, které budou odpad po akci svážet k dalšímu zpracování.

„Míst, kde se bude uklízet, najdete momentálně v mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map přes 1200, pytlomatů však bude výrazně více, protože někteří organizátoři jich zřídili až desítky. Na řadě míst budou pytlomaty k dispozici i v následujících dnech a týdnech “, říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

Úklid bude i zpestřením pro studenty od distanční výuky

K mnoha úklidům po celém Česku se navíc připojí i velké množství studentů a žáků, pro které je úklid zpestřením distanční výuky. Děti se tak navíc dostanou více na čerstvý vzduch od počítačů, kde kvůli výuce tráví velké množství svého času.

Videopozvánka na akci Ukliďme Česko 2021

Mezi dobrovolníky se tak letos zapojí například senátoři Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity. Ti také vyzvali ostatní studenty, učitele ale i další zaměstnance univerzity, aby se podle svých možností zapojili do úklidových akcí ve svém okolí.

„Podpora této akce je jedním z kroků, jak ukázat, že naše univerzita svědomitě plní svou společenskou odpovědnost. Je pro nás ctí se do projektu zapojit. Věřím, že se k nám komunita MUNI přidá. První ohlasy jsou velmi pozitivní,“ uvádí předseda studentské komory Jiří Němec.

Pořadatelé akce Ukliďme Česko dodávají, že pokud nemáte o víkendu čas, není to na škodu. Stačí si jej vyhradit kdykoliv jindy a jen po cestě do přírody přibalit pytel a rukavice. Příroda navíc úklid v současné době potřebuje, jelikož po loňské velmi silné turistické sezóně je odpadků v přírodě více jak dřív, což je nebezpečné jak pro přírodu tak i pro zvířata v ní žijící.
Štítky: Odpad Ukliďme Česko Úklid
Zdroj: RED