EnergoZrouti.cz

Nafta má v ostravské MHD utrum, primátor vypnul poslední naftový vůz

  
Martin Bárta
9. 4. 2021 ▪ 12:36

Ostravská MHD udává směr pro ostatní dopravní podniky v republice. Právě dnes tam totiž primátor města zhasnul motor posledního naftového autobusu. Nově se tak ve městě lidé svezou už jen autobusy na CNG nebo elektřinu.

Vozy MHD Ostrava
Vozy MHD Ostrava
Foto: Dopravní podnik Ostrava

Ostrava – třetí největší město České republiky ukazuje příklad budoucnosti městské hromadné dopravy všem dalším městům v republice. Právě dnes tam totiž primátor města symbolicky vypnul motor posledního dieselového autobusu provozovaného v MHD. Ostrava patří v Česku mezi průkopníky moderní autobusové dopravy a v příštích letech chystá elektrickou ofenzivu.

Ostrava je v MHD návodem pro další dopravce

Vypnutí motoru dieselového autobusu, které v pátek 9. dubna provedl primátor Ostravy Tomáš Macura společně s generálním ředitelem Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys tak symbolicky započalo novou éru ostravské městské hromadné dopravy. Město, které je dlouhodobě považované za jedno s nejvíce znečištěným ovzduším v posledních letech jeho zlepšování věnuje stále větší pozornost a právě MHD je jedním z jeho ukázkových prvků.

primátor Tomáš Macura a ředitel DPO Daniel Morys , Dopravní...
„Kvalita ovzduší v Ostravě se dlouhodobě zlepšuje. V loňském roce byly naměřeny nejnižší koncentrace polétavého prachu za celou historii měření. Vedle příznivých povětrnostních podmínek se bezesporu projevuje i pozitivní vliv opatření, které postupně realizujeme. Patří k nim i ekologizace městské hromadné dopravy, která začala nasazením první velké flotily CNG autobusů v roce 2015 a symbolicky vrcholí v této chvíli, vyřazením posledních naftových autobusů z rutinního provozu. Na naší cestě budování moderní a ekologické městské dopravy se však nezastavujeme. Je to dílčí milník, po kterém půjdeme ještě dál. Další etapou bude pilotní nasazení autobusů na vodíkový pohon, efektivnější provázání MHD se sdílenými prostředky alternativní dopravy, služby veřejné dopravy 'na zavolání‘ a další. Ostravané se rozhodně mají na co těšit,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Dopravní podnik v Ostravě už v minulém roce zadal zakázku na dodávku dalších elektrických autobusů. Těch by mělo v hromadné dopravě přibýt 24 kusů.

Na přelomu loňského a letošního roku bylo ve vozovém parku DPO 300 autobusů, z toho 200 funguje na stlačený zemní plyn (CNG) a 10 elektrobusů. Jen letos v březnu podnik nakoupil dalších 24 autobusů na CNG. V současné době tak firma buduje nabíjecí infrastrukturu pro dobíjení 24 nových elektrických autobusů.

„Ostravská MHD bez dieselu je pro nás v dopravním podniku výsledkem několikaletého snažení ohromného množství lidí. Chtěl bych jim všem moc poděkovat. Když jsem před lety, při nástupu do své pozice v DPO, předestřel vizi MHD pouze s nízkoemisními a ekologickými vozy bez nafty, řada kolegů považovala tento cíl za obtížný. Dnes, po pěti letech, jsem hrdý, že mohu říct: Podařilo se,“ zdůraznil generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.
Štítky: Ostrava MHD Autobusy
Zdroj: Ostrava