EnergoZrouti.cz

Na fotovoltaiku si aktuálně počkáte i půl roku. Její pořízení ale neodkládejte, ceny se příští rok zvýší

  
Martin Bárta
18. 10. 2022 ▪ 11:57

Instalace fotovoltaických panelů na střechu domu může v současnosti trvat i půl roku. Některé firmy totiž nemají dostatek komponent, jiným zase chybí zaměstnanci. Dobu od podpisu smlouvy do samotné výroby elektřiny ale někdy prodlužuje i doba schvalování dotací nebo schválení přetoků od distributora.

Solární panely na střeše firemní haly
Solární panely na střeše firemní haly
Foto: Angie Warren on Unsplash

Zájem o instalaci fotovoltaických elektráren na střechu domu v letošním roce podle firem, jež se specializují na jejich instalaci výrazně vzrostl. Oproti loňsku jde o několikanásobně vyšší poptávku, která si vyžádala více zaměstnanců i komponent nutných pro fungování fotovoltaiky. Firmy tak stále hledají nové zaměstnance a přeškolují ty z jiných oborů. Velké zásoby si také vytvářejí u všech komponent včetně baterií.

Zájem o fotovoltaiky se zvýšil téměř o 400 %

Rekordní zájem o fotovoltaiky zaznamenala například firma Woltair, která patří mezi přední dodavatele fotovoltaických řešení na tuzemském trhu. Podle ředitele firmy Jana Hanuše došlo už v první polovině letošního roku k růstu zájmu o fotovoltaiky, který se ve srovnání s minulým rokem zvýšil o téměř 400 %. Podle Hanuše navíc firma očekává, že zájem o fotovoltaiky nadále poroste a počty solárních elektráren rychle porostou i v příštím roce.

Vysokou poptávku po fotovoltaických elektrárnách potvrzuje i zakladatel Energetického holdingu Malina Cyril Regner. Podle něj firma letos počítá s tím, že do konce roku bude mít tři tisíce hotových instalací a dalších celkem sedm tisíc zasmluvněných. Roční srovnání ale společnost zatím nemá k dispozici, jelikož na trhu je stejně jako další společnosti, jež se zabývají solární energetikou teprve od konce loňského roku.

Další vývoj v solární energetice by ještě letos mohla přinést i změna legislativy, která umožní domácnostem i firmám nainstalovat solární panely o instalovaném výkonu až 50 kWp bez licence Energetického regulačního úřadu. Získání licence je přitom v současnosti stále nutné u všech instalací nad 10 kWp instalovaného výkonu.

Nelze samozřejmě očekávat, že by tato změna zákonů nějak podpořila fotovoltaiku v domácnostech, které instalují solární panely na střechy svých domů. Běžná střecha obytných domů totiž kvůli své ploše pojme zhruba jen aktuálně platných 10 až 15 kWp instalovaného výkonu. Zákon ale může podpořit rozšiřování fotovoltaiky na střechy malých firemních hal či střechy panelových domů.

Problém jsou zaměstnanci i nedostatek komponent včetně baterií

Příští rok by také mohl ukázat, jak velkou poptávku budou firmy schopné zvládnout. Už v současnosti totiž chybí zaměstnanci, které je podle společnosti Woltair nutné přeškolovat z jiných oborů. Nutno ale dodat, že montážní kapacity tím průběžně rostou. Další instalace navíc v některých případech ovlivňují chybějící komponenty, jejichž dodávky firmy často nemohou ovlivnit. Velká část komponent totiž pochází z Číny, která na začátku roku zavedla totální lockdown a de facto tak došlo k zastavení výroby firem dodávajících komponenty i na tuzemský trh.

Situace se už ale podle firem zabývajících se fotovoltaikou začíná stabilizovat a pokud nepřijdou další zásadnější omezení na čínské straně, mělo by být komponent dostatek. Ačkoliv problém se střídači a bateriemi omezil instalace u některých firem, jinde tomu bylo naopak.

7 nejčastějších dotazů na fotovoltaiku

„Všechny důležité komponenty máme skladem. Situace na trhu není s ohledem na enormní poptávku jednoduchá, řada firem se potýká s nedostatkem střídačů i baterií. Takový problém v Malině nemáme,“ uvedl Cyril Regner z energetického holdingu Malina, podle kterého se firma komponenty předzásobila a má jich tak dostatek.

Jen baterií se společnosti podařilo nakoupit během července osm tisíc v hodnotě téměř jedné miliardy korun. Ještě nyní na podzim chce ale firma nakoupit baterie další, aby jich měla dostatek i na příští rok. Firma mimo dostatečné zásoby baterií těží i z toho, že si řadu komponentů nechává vyrábět přímo pod vlastní značkou.

Fotovoltaiku můžete mít do půl roku, počkáte si ale kvůli byrokracii

Přes to, že je díky nedostatku zaměstnanců i komponent a také obrovské poptávce doba od podpisu smlouvy do doby připojení fotovoltaiky o něco delší, většina firem to i tak zvládá do půl roku. Příčinou toho, že zákazníci někdy čekají delší dobu ale mnohdy nebývají přímo firmy, které provádějí instalaci panelů ale také legislativa a distribuční společnosti.

„Našim zákazníkům garantujeme, že budou mít fotovoltaickou elektrárnu instalovanou do šesti měsíců od podpisu smlouvy. Část této doby zabere schválení žádosti o dotaci a o připojení do distribuční soustavy. Pokud by tyto procesy šly rychleji, zvládli bychom to i v kratším čase,“ uvádí Cyril Regner z Energetického holdingu Malina.

Právě dlouhá doba čekání na připojení do distribuční soustavy je velmi často kritizována i majiteli nových fotovoltaických panelů, kteří se sdružují ve skupině Fotovoltaická elektrárna na sociální síti Facebook. Bez schválení přetoků do distribuční sítě a případné výměny elektroměru totiž nelze nadbytečnou elektřinu posílat do energetické sítě a fotovoltaické panely můžou fungovat pouze v takzvaném ostrovním režimu. V tomto případě je tak veškerá vyrobená elektřina spotřebována v domě či uložena do baterií.

V případě, že domácnost neplánuje přebytky elektřiny ukládat do baterií či ji veškerou využít je dobré začít možnost přetoků s distributorem řešit co nejdříve. V některých případech totiž dochází i k tomu, že je možnost přetoků do sítě distributorem zamítnuta. Hlavním důvodem k zamítnutí pak bývá vyčerpaná kapacita v oblasti. S tím, jak se zvyšuje počet samotných solárních elektráren se tak dá očekávat, že v některých oblastech bude možnost přetoků stále více omezována kvůli stabilitě energetické sítě. Ideálním řešením pak zůstane hlavně využívání dostatečných baterií, které zvládnou přebytečnou energii uložit a využít v době, kdy nebude dostatek slunečního záření či v době, kdy ji domácnost potřebuje nejvíce.

Pořízení fotovoltaiky neodkládejte, bude dražší

Přestože převážná část domácností na pořízení fotovoltaických elektráren využívá možností dotací z programu Nová zelená úsporám, vyplatí se podle odborníků pořízení elektrárny co nejdříve. Spolu s tím, jak roste inflace, rostou i mzdy a ceny většiny komponent, které jsou pro solární elektrárny nutné. To by se v příštím roce mohlo projevit v dalším zdražení velké části projektů.

Ceny některých zařízení a součástek sice postupně klesají spolu s tím, jak na trhu vznikají další firmy, které zařízení vyrábí a zvyšuje se tak konkurence. Velkou rychlostí ale rostou i náklady těchto společností v souvislosti s energetickou krizí a dalšími potížemi. Vyčkávat tak s instalací fotovoltaiky na další roky by se v konečném důsledku nemuselo příliš vyplatit.
Štítky: Fotovoltaika Obnovitelné zdroje Nová zelená úsporám Fotovoltaické elektrárny Solární energie Solární panely Energetika Elektřina