EnergoZrouti.cz

Lidé jsou k elektromobilům skeptičtí. Polovina nevěří, že nahradí spalovací motory

  
Martin Bárta
21. 3. 2021 ▪ 11:20

Přes to, že prodeje elektromobilů dál rostou, stále více majitelů je k jejich užívání skeptických. Téměř polovina jich navíc věří, že nemají šanci nahradit současné spalovací motory.

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: Tommy Krombacher / Unsplash

Zatímco Evropská unie a její členské státy ale i automobilky stále více tlačí na rozvoj elektromobility, lidé jsou zatím vůči elektromobilům skeptičtí. Jejich pohled na elektromobily je podle výzkumu, který provedlo německé automobilové centrum DAT stále horší. Téměř polovina lidí navíc nevěří, že by auta na baterie mohla v budoucnu nahradit ty se spalovacím motorem.

Prodej vozidel zpomalil, tedy mimo elektromobilů

Ačkoliv celkový prodej vozidel v Německu se podle údajů DATu v minulém roce (2020) snížil na několikaleté minimum a zaregistrováno tak bylo 2,92 milionu vozidel, prodej elektromobilů rostl až na trojnásobek roku 2019. Zaregis­trováno tak v minulém roce bylo 194 163 elektro­mobilů.

Rychlejšímu nárůstu registrace nových elektromobilů samozřejmě pomohlo snižování jejich cen, nové modelové řady ale i dotační politika německé vlády která cenu automobilů výrazně snižuje. Další růst pak zaznamenávají i firmy, které nakupují vozidla pro své flotily, ty se totiž snaží i vůči zákazníkům působit ekologičtěji k čemuž mají právě elektromobily přispět.

Ačkoliv by se podle dat o registracích nových vozidel mohlo zdát, že trend na trhu je jasný a spotřebitelé mají o elektromobily zájem, není možné podle dat průzkumu hovořit tak jasně. Průzkum, který pro DAT provedla společnost GfK společně s 4 547 respondenty ukazuje, že ne všichni jsou z nákupu elektromobilů nadšení.

Euforie zákazníků z elektromobilů se vytrácí

Při srovnání stejného průzkumu a jeho výsledků z roku 2020 a předchozího roku vyplývá, že skepticismus vůči automobilům s pohonem na elektrickou energii uloženou v bateriích vzrostl. 21 procent dotázaných osob kupujících nový automobil popsalo elektromobil jako dokonalé vozidlo pro každodenní použití – v roce 2019 ale tento pohled mělo 28 procent dotázaných. Míra euforických zákazníků, které nákup elektromobilu pro každodenní využití těší se tedy meziročně celkem výrazně snížila.

Ještě výrazněji ale vzrostl počet spotřebitelů, kteří nevěří, že elektromobily by mohly v budoucnu nahradit klasická auta se spalovacím motorem. Ještě v roce 2019 bylo takových respondentů 31 procent. V minulém roce se ale počet těchto osob zvýšil na 46 procent, což už je velmi znatelný nárůst skeptických zákazníků.

Výzkum také ukazuje, že 16 procent zákazníků pochybuje o šetrnosti elektromobilů k životnímu prostředí a to i kvůli tomu, že velká část elektrické energie stále pochází z fosilních zdrojů. 47 procent oslovených si také myslí, že elektromobily nejsou šetrné k životnímu prostředí při své výrobě.

Téměř polovina, tedy 49 procent dotázaných si u elektromobilů stěžovalo na dlouhou dobu nabíjení. S tím také souvisí 59 procent osob, které mají problém s délkou dojezdu elektromobilů na jedno dobití a tím i omezený dosah s takovým vozidlem. Problémem by také pro mnoho majitelů elektromobilů mohlo být nabíjení obecně, které je v současné době v Německu velmi roztříštěné a pro koncového uživatele velmi nepřehledné díky rozsáhlé síti dobíjecích stanic jež jsou navzájem nekompatibilní.

Zvýší zájem o elektromobily jejich další vývoj?

Jelikož vývoj celého odvětví elektromobilů stále zrychluje, mohly by se obavy zákazníků v příštích letech stát jen vzpomínkou na začátky tohoto segmentu vozidel. Samotné automobilky v současné době připravují mnoho novinek nejen ve svých modelových řadách ale i rozvoji nabíjecích sítí a technologií s nimi spojených.

Hyundai Staria - pomůže elektromobilům futuristický design? , ...
 Používání elektromobilů by se tak v budoucnu mohlo stát velmi pohodlné i pro jejich současné kritiky. Podobně tomu totiž bývá u každé nové technologie, která na začátku může být velmi neohrabaná stejně jako je tomu právě u elektromobilů. Nové spotřebitele by tak v budoucnu mohl přesvědčit k nákupu elektromobilů i jejich futuristický design či moderní technologie, které propojí auto s domovem jejich majitele.

Stále větším kamenem úrazu je ale u elektromobilů jejich základní potřeba – bateriové články. Jejich vývoj sice pokračuje dál a stále čteme o novějších technologiích, které by mohly dojezd elektromobilů a obecně i výdrž baterie posunout dál. Většina těchto úžasných zpráv ale stále končí na papíře vědců, kteří technologii prozatím nedovedou ke zdárné nové baterii. Můžeme tak i nadále doufat, že se právě toto obrátí a baterie dostanou nové „nakopnutí“ do další éry.
Štítky: Elektromobil Německo Spalovací motor
Zdroj: DAT,RED