Kvíz: Poznáte, co dělal kolář, flusař nebo dráteník? Otestujte si znalosti starých řemesel
Zkuste se společně s námi vrátit o několik desítek až stovek let do minulosti a představte si svět, ve kterém neexistují moderní technologie. Zatímco dříve bychom se podivovali nad povoláními jako programátor, marketingový specialista nebo barista, dnes jsou pro nás zcela běžná. A naopak některá řemesla rozšířená v dřívějších dobách dávno upadla v zapomnění.
Svět se vyvíjí a s ním i požadavky na lidskou práci. V minulosti byl prakticky na každé vesnici zastoupen kolář nebo dráteník, dnes už se s těmito pojmy setkáme spíše v historických knihách a filmech. Přesto se vyplatí vědět, jaká byla náplň jejich práce.
Některá povolání přirozeně zanikla
Éra telegramů není pro většinu lidí až tak vzdálená. Jak rychle se ale rozmohla, tak rychle i skončila. Doručovatelé telegramů tak v dnešní době neexistují. Možná vás ale překvapí, jak dlouho ještě telegram fungoval. Česká pošta jej oficiálně zrušila až 1. dubna 2010. Ještě v roce 2009 přitom na poště přijali 756 telegramů v celé České republice, což svědčí o tom, že se této vymoženosti pravděpodobně starší generace jen tak nechtěla vzdát.
Mladí lidé si dnes nedokážou představit, že dříve telefonování nebylo tak jednoduché. Zatímco dnes stačí vytočit kontakt a během pár vteřin mluvíte s konkrétním člověkem, dříve byly k celému procesu zapotřebí spojovatelky. Ty seděly na ústředně a přepojovaly jednotlivá volání až do té doby, než došlo k zavedení automatického přepojování. Toto povolání zaniklo v roce 2002, přičemž ještě v roce 1992 se nedalo dovolat do odlehlejších částí naší republiky právě pomocí spojovatelky.
Bezpochyby zajímavým povoláním, které již dnes nenajdete, byl drnomistr. Tento člověk se zjednodušeně řečeno staral o sběr a likvidaci uhynulých zvířat. Jeho úkolem bylo odchytávat toulavé psy a kočky, které následně musel usmrtit. Kromě toho ale musel mít přehled o nemocech jednotlivých zvířat, aby mohl v případě podezření včas uvědomit úřady.
Každodenní rozsvěcení světel i vysekávání ledu
Dávný život na venkově i ve městě byl spojen s určitými povoláními, která dnes už nikde nenajdete. Jedním takovým byli lampáři, kteří měli na starost ruční rozsvěcení a zhasínání plynových lamp.
Úctyhodné povolání měli jistě i ledoví muži, kteří z řek a rybníků vysekávali kusy ledu. Ty pak dodávali jak do hostinců, tak i do domácností, kde se jednalo o jakéhosi předchůdce chladničky. S rozvojem moderních technologií však přirozeně tato povolání ztratila význam.
Jaká byla náplň práce těchto povolání?
V našem kvízu na vás čeká celkem sedm otázek. V každé z nich bude vaším úkolem správně přiřadit to, co dané povolání nebo řemeslo obnášelo.
-
Co dělal kolář?
a) Zabýval se výrobou a údržbou zemědělského nářadí.
b) Opravoval postroje pro koně.
c) Šil kožené vesty pro muzikanty.
2. Kdo byl čeledín?
a) Sluha na panském dvoře
b) Kuchař
c) Stálý zemědělský dělník na statku
3. Co dělal dráteník?
a) Vyráběl hudební předměty
b) Podomě drátoval hrnce
c) Vykupoval použité dráty a prodával je dál
4. Co dělal brtník?
a) Chovatel medvědů
b) Lesní včelař, který získával včelí med z dutin stromů
c) Choval jeleny a sbíral od nich paroží
5. Co dělal pecivál?
a) Chystal pekaři těsto
b) Vyráběl nové pece
c) Obsluhoval velkou pekařskou pec a přikládal do ní dřevo během pečení chleba
6. Co dělal šiftař?
a) Opravoval staré kočáry a povozy na statcích
b) Vyráběl pažby
c) Loupal a zpracovával kůru stromů
7. Co dělal flusař?
a) Vyráběl píšťalky
b) Míchal lepidla pro čalouníky
c) Vyráběl louh z dřevěného popela
Správné odpovědi
-
a)
-
c)
-
b)
-
b)
-
c)
-
b)
-
c)