Vozíte si z dovolené suvenýr? Nově to znamená velký malér. Tisíce českých turistů zadržely kontroly na letištích
Letní prázdniny se neodmyslitelně pojí s dovolenou. Ta pro mnoho lidí představuje synonymum pro období klidu a pohody.
Existuje nicméně celá řada způsobů, jak se toto období klidu a pohody může zvrtnout a proměnit spíše v nezáviděníhodný zážitek plný stresu. Zkazit vzpomínku na dovolenou by vám potenciálně mohly různé zákazy, které se pojí s vyvážením surovin, na něž mnoho lidí nahlíží jako na suvenýry. Ačkoliv by to leckoho nemuselo ani napadnout, odvoz kamínků, písku nebo mušlí vás může v některých státech dostat do značných problémů se zákonem. Na co je vhodné si v typických dovolenkových destinacích dávat v tomto směru pozor?
Evropské země
Co se vývozu a dovozu suvenýrů v zemích Evropské unie týče, zde platí ucelená pravidla. Ta jsou upravená mezinárodní úmluvou a nařízeními, která na ni navazují.
Klíčové jsou zejména tato legislativní opatření:
- Nařízení rady č. 338/97, o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
- Úmluva CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, v překladu do češtiny Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).
Z výše zmíněných legislativních opatření vyplývá, že ze zemí Evropské unie (pokud v těchto zemích neplatí v tomto směru ještě jiné zákony) je možné vyvážet suvenýry, které splňují všechny následující body:
- Jedná se o neživý suvenýr, nikoliv o zvíře či rostlinu.
- Suvenýr je dovážen pro soukromou potřebu (např. sběratelství), nikoliv pro komerční účely (tzn. zejména prodej).
- Suvenýr je součástí vašeho osobního zavazadla.
- Suvenýr není vyroben z druhů, které jsou přímo ohrožené vyhubením.
Jak bylo nicméně zmíněno, v některých státech Evropské unie platí ještě další opatření, která spadají pod národní nebo regionální legislativu.
Například v některých oblastech Chorvatska, které se již dlouhé roky řadí mezi nejoblíbenější destinace Čechů, je specificky zakázán sběr písku, lastur či kamení. Pokud byste tento zákaz porušili, hrozí vám pokuta ve výši několika set eur. Sběr některých druhů lastur je pak zakázaný plošně. Proto je lepší se této činnosti pro jistotu zcela vyhnout.
Písek si legálně neodvezete ani z některých oblastí v Itálii. Například v oblastech Spiaggia Rosa nebo Spiaggia di Mari Ermi platí přísný zákaz sběru bílého písku z důvodu ochrany přirozeného přírodního dědictví.
Z Francie a Portugalska je pak v rozporu se zákonem vyvážet ostatky neživých mořských koníků.
Jak je to jinde ve světě
Co se situace ve vzdálenějších dovolenkových destinacích týče, v Austrálii je ministerstvem životního prostředí přísně zakázán vývoz živých zvířat jakékoliv velikosti. Odvézt si odsud nemůžete ani tvrdé korály či některé druhy mušlí. Tresty jsou zde v tomto směru natolik přísné, že můžete v důsledku porušení pravidel skončit dokonce až ve vězení.
V Asii platí zákaz vývozu mušlí například na Filipínách. V Indii si pak zase dávejte pozor na pořízení tzv. šály shahtooh, která je vyrobená z vlny vzácné tibetské antilopy. Kromě toho je v Indii zakázán vývoz korálů či želvích krunýřů a výrobků z nich. V Indonésii a Thajsku je pak v rozporu se zákonem vyvážet nejen mořské korály, ale i orchideje.
Ze Spojených států amerických je zase přísně zakázáno vyvážet pírka všech druhů tažných ptáků. Na to si dávejte pozor zejména v případě, pokud byste si chtěli pořídit indiánské čelenky či podobné produkty.
Ve většině zemí Karibiku není povolen vývoz orchidejí, kaktusů nebo korálů.
Obzvláště přísná pravidla platí v některých afrických státech. V Keni si v žádném případě nepořizujte výrobky ze slonoviny, v Jihoafrické republice zase zapomeňte na sběr původních druhů rostlin i živočichů. Nesmírně tvrdé zákony jsou pak platné v Tanzánii, kde bez povolení není možno chytat, sbírat, obchodovat ani vyvážet jakékoliv poklady z divoké přírody.