Ani soda, ani ocet. Tato domácí směs vaše záhony ochrání před škůdci i nemocemi lépe než chemie
Škůdci a různé choroby rostlin jsou noční můrou snad každého pěstitele. Mohou zničit nejen značnou část úrody, ale i okrasných květin.
Z toho důvodu se celá řada zahradníků i domácích pěstitelů přirozeně snaží dělat všechno pro to, aby jejich rostliny parazitům či onemocněním nepodlehly. K tomu je samozřejmě možné použít širokou škálu rozličných komerčních přípravků, nicméně to nemusí být vždy ideální volba.
Nejenže velmi často obsahují škodlivou chemii, ale taktéž může jejich časté nakupování výrazně zasáhnout do vaší finanční situace. Řešením mohou být různé domácí postřiky a směsi, které jsou nejen šetrnější a levnější, ale v některých případech dokonce i účinnější než chemie. Jaké směsi proti parazitům a chorobám rostlin si můžete doma připravit?
Škůdci tuto aromatickou zeleninu nesnesou
Jedním z levných přírodních přípravků, které si doma může každý snadno připravit, je postřik z česneku, chilli papriček a vody.
Česnek má antibakteriální, antimykotické, antivirové a antiparazitické vlastnosti. Jinými slovy dokáže bojovat proti bakteriím, houbovým chorobám (respektive plísním), virovým onemocněním i parazitům.
Tato aromatická zelenina je podle zkušeností zahradníků obzvláště účinná proti molicím, které napadají zejména rajčata, okurky a papriky, ale rovněž další plodiny a dokonce i pokojové rostliny. Molice se velice rychle množí a způsobují deformaci listů – usazují se především na jejich spodní straně, kde následně sají rostlinné šťávy. V důsledku toho dochází k postupnému oslabování rostliny, jejím deformacím a v konečném stádiu pak i k jejímu předčasnému opadávání či v extrémních případech dokonce uhynutí. Aby toho nebylo málo, jedná se o velmi drobný a nenápadný hmyz, jehož přítomnost nemusí být snadné rychle zaznamenat – molice mají asi 1 až 2 milimetry na délku a bílé zbarvení. Pokud tedy nekladete dostatečný důraz na prevenci, mohou napáchat velké škody. Není divu, že jsou tito drobní živočichové považováni za jeden z největších postrachů pěstitelů.
Chilli papričky pak obsahují látku zvanou kapsaicin, která má insekticidní a repelentní účinek. To znamená, že dokážou odpuzovat a v některých případech dokonce i hubit některé škůdce rostlin. Chilli papričky nemají v lásce housenky, slimáci, mšice, svilušky, brouci, roztoči, molice a dokonce se jim vyhýbají i někteří větší hlodavci (např. hraboši).
Příprava postřiku z chilli papriček a česneku
Na přípravě postřiku z česneku a chilli papriček není prakticky nic složitého.
Budete k tomu potřebovat následující ingredience:
- 5 stroužků česneku.
- Půl středně velkého hrnku (hrníček o objemu přibližně 300 až 400 mililitrů) chilli papriček (vhodnější jsou menší chilli papričky).
- Pár kapek přírodního mýdla.
- 2 litry vody.
Výrobní postup pak zní následovně:
- Rozdrťte česnek a smíchejte jej s litrem až litrem a půl vody.
- Do roztoku přidejte pár kapek přírodního mýdla a nechte jej několik hodin louhovat.
- Mezitím rozmixujte chilli papričky zhruba se dvěma hrnky vody (lehce přes půl litru vody tak, aby celkový objem připravovaného roztoku činil přibližně dva litry).
- Jakmile se česnekový roztok vylouhuje, sceďte jej.
- Následně roztoky z chilli papriček a česneku smíchejte.
- Máte hotovo.
Následně tento roztok stačí používat namísto komerčního postřiku. Při jeho používání si raději dávejte pečlivý pozor na to, abyste si jej omylem nezanesli do očí.