To, jak trávíte dovolenou, předpoví, jak budete stárnout. Odborníci popsali pět typů dovolenkářů. Určitě se v tom najdete

     
Petr Eybl
17. 7. 2025 ▪ 03:56

Dovolená je obdobím, na které se značné množství lidí každoročně nesmírně těší. Pro každého však tento pojem může znamenat něco trochu jiného.

Preference dovolené se může projevit i na vašem stáří.
Preference dovolené se může projevit i na vašem stáří.
Foto: Shutterstock

Někteří lidé si pod pojmem ideální dovolená představují relaxační pobyt u moře plný opalování a osvěžujícího koupání, jiní mají v oblibě spíše zdolávání skalních vrcholů či dobrodružné sjíždění rychlých říčních toků. Další pak zase rádi poznávají cizí kultury, architektonické skvosty, úchvatné krásy přírody, galerie, muzea nebo historická místa. Někteří psychologové a jiní odborníci tvrdí, že to, jakým způsobem nejraději trávíte dovolenou, může mít signifikantní vliv na stárnutí. Do které z pěti základních skupin turistů spadáte a jak to může ovlivnit vaše stárnutí?

Aktivní dobrodruzi 

Do této skupiny spadají lidé, kteří rádi vyrážejí na náročné túry, cyklovýlety, věnují se horolezectví nebo kanoistice či jiným vodním sportům. 

Aktivní dovolená má z dlouhodobého hlediska příznivý vliv na kardiovaskulární systém, posiluje svaly i klouby a taktéž do významné míry snižuje hladinu stresových hormonů

Například psychologická teorie obnovy pozornosti (někdy nazývána jako teorie restorativity z anglického překladu „Attention Restoration Theory") ukazuje, že fyzický pohyb v přírodním prostředí má signifikantní regenerační účinky na kognitivní funkce, a to především na pozornost a kreativitu.

Tuto teorii vyvinuli a zpopularizovali Rachel a Stephen Kaplanovi v 80. letech 20. století. Mimo jiné z ní vyplývá, že v každodenním životě a pracovním prostředí lidé neustále využívají tzv. řízenou pozornost, která často vede k psychické i fyzické únavě. Čím déle lidé používají řízenou pozornost, tím vyšší je zpravidla pravděpodobnost, že dojde k jejich psychickému vyhoření, načež začnou pociťovat psychickou nepohodu a činit větší množství chyb či přešlapů.

Naproti tomu při aktivitě, která je prováděna v přírodním prostředí (např. hory, les, řeky apod.), lidé používají tzv. nedobrovolnou pozornost. Tu autoři studie označují jako „soft fascination", což v překladu z angličtiny do českého jazyka znamená „jemná (či mírná) fascinace". Za nedobrovolnou pozorností mohou stát například plující mraky, šumění listí nebo zpěv ptáků. 

Nedobrovolná pozornost má výrazně pozitivní vliv na regeneraci, zlepšuje kognitivní funkce a umožňuje zmírnit pocity vyčerpání a psychické nepohody. Lidé, kteří jsou aktivními dobrodruhy, tak zpravidla pociťují méně stresu, díky čemuž jsou z dlouhodobého hlediska psychicky odolnější, vyrovnanější a celkově zdravější. Ve stáří se tak zpravidla jedná o veselé jedince, kteří zůstávají i přes vysoký věk plní optimismu

Aktivní cestování má tedy na biologické stárnutí velice pozitivní vliv.

Aktivní turistika má pozitivní vliv na psychické i fyzické zdraví. , ...

Pasivní dovolenkáři 

Pasivní turisté upřednostňují ležení na pláži u vody a další podobné aktivity, které nevyžadují pohyb a nenamáhají mozek. Z krátkodobého hlediska má i tento typ dovolené pozitivní vliv na navození pocitu vnitřní harmonie, ale z dlouhodobého hlediska nemá příliš mnoho pozitiv. 

Lidé, kteří dlouhodobě upřednostňují pasivní turistiku, mohou ve stáří pociťovat ve srovnání s jinými typy turistů rychlejší zhoršování kognitivních funkcí. Takéž mohou mít sklony k lenosti, což může mít nepříznivý vliv na celkové zdraví. 

Společenští turisté 

Do této skupiny patří jedinci, kteří rádi při cestování poznávají nové lidi nebo případně cestují ve velkých skupinách. 

Emoční a sociální vazby mají na společenské turisty zásadní vliv – ovlivňují jejich psychickou pohodu, což se následně projevuje i na jejich fyzickém zdraví

Teorie socioemoční selektivity psycholožky Laury Carstensen pak ukazuje, že s věkem zpravidla roste potřeba hlubších mezilidských vztahů a kvalitních zážitků. Dovolená strávená s nejbližšími kamarády či rodinou tím pádem může být považována za prevenci před osamělostí, depresí a zrychleným stárnutím, a to zejména v pozdějším věku.

Milovníci kulturního dědictví

Sem spadají všichni lidé, kteří rádi navštěvují galerie a muzea či obdivují architektoniku a historická místa.

Mentální stimulace, kterou tyto aktivity nabízejí, má podle celé řady studií signifikantní ochranný efekt proti kognitivnímu úpadku ve stáří.

Jedinci, již patří do této skupiny, jsou ve stáří mentálně svěží, mohou se pyšnit nadprůměrně dobrou pamětí a vytříbenými rozhodovacími schopnostmi.

Milovníci architektury a historických míst mají ve stáří lepší kognitivní schopnosti. , ...

Wellness turisté 

Do této skupiny turistů patří lidé, kteří mají rádi wellness pobyty. Jinými slovy jsou jejich cílovou destinací zejména lázeňská města apod. 

I když by to mohlo na první pohled vypadat tak, že wellness turisté na tom budou ve stáří podobně jako pasivní dovolenkáři, není tomu tak. Wellness turisté dosahují podle některých studií výrazného zlepšení nejen v oblasti psychického zdraví, ale i toho fyzického.

Wellness turisté mohou mít ve stáří nižší tlak a stabilnější hormonální rovnováhu, což se pak pozitivně promítá i na jejich psychickém stavu



Sdílejte článek  
       


Štítky: Dovolená Psychologie Cestování
Zdroj: cs.wikipedia.org, elle.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější