Do Česka dorazil nový invazivní hmyz: Vypadá jako beruška, ale je nebezpečný. V žádném případě na něj nesahejte holou rukou
Na první pohled může tento hmyz vypadat roztomile a jako obyčejná beruška. Zdání však klame. V České republice se v posledních letech rozmnožil invazivní hmyz, který sice klasickou berušku připomíná, ale jedná se o něco jiného.
Slunéčko východní se velmi rádo množí a postupem času vytlačuje naše původní slunéčko sedmitečné. Ačkoliv mohou oba brouci na první pohled vypadat totožně, ve skutečnosti jsou mezi nimi určité rozdíly. Zbavit se tohoto invazivně se šířícího druhu je přitom téměř nemožné.
Hubí nejen mšice, ale i prospěšný hmyz
Slunéčko sedmitečné má tu výhodu, že hubí mšice a tím může být prospěšné pro naši zahradu. Za tímto účelem se u nás před několika lety začalo vysazovat právě i slunéčko východní (latinsky Harmonia axyridis). Postupem času se ale ukázalo, že kromě mšic loví i další, prospěšný hmyz. Tyto berušky požírají také motýlí vajíčka, vajíčka a larvy jiných slunéček nebo zlatooček. Zamlouvá se jim také šťáva z bobulí vinné révy, nicméně na rostlinách révy také často umírají a dle vinařů pak jejich těla po vylisování mohou měnit chuť vína.
V České republice bylo slunéčko východní poprvé odchyceno v roce 2006, o jedenáct let později se již vyskytovalo napříč celou naší zemí.
Jak slunéčko východní rozpoznat
Na rozdíl od slunéčka sedmitečného je slunéčko východní o něco větší a může dosahovat do délky až 9 mm. Co se týče zbarvení, právě slunéčko východní může být variabilnější. Množství skvrn a barevných kombinací se u tohoto hmyzu liší. U nás se nejčastěji setkáte se světlým zbarvením slunéčka s oranžovými až načervenalými krovkami s větším počtem černých teček. Larva slunéčka východního je pak sametově černá a má červené skvrny a bílé trny po stranách prvních pěti článků zadečku.
Místo k přezimování hledají v našich obydlích
Tyto asijské berušky se podle odborníků shromažďují na světlých površích. Často je lze nalézt na slunečných jihozápadních stranách budov, které bývají osvětleny odpoledním sluncem. Tyto berušky přitom mají tendenci hledat štěrbiny a další vhodná místa k přezimování. Vhodné útočiště přitom shání během babího léta. V této době je již většina hmyzu zazimována, a proto si můžeme berušek všímat mnohem více než jindy během roku, kdy se přirozeně rozptýlí do přírody.
Jako místo k přezimování si asijské berušky často vybírají praskliny kolem jednotlivých oken a zárubní. Nacházet se mohou také za vnějšími obklady nebo třeba v podkrovních dutinách stěn. Na jaře přitom z těchto dutin vylézají a snaží se dostat ven. Večer pak bývají často přitahovány světlem pouličních lamp.
Koušou a nepříjemně zapáchají
Beruška východní pro člověka není nebezpečná. Na rozdíl od jiného hmyzu nebere útokem naše potraviny, nábytek ani oblečení. Pozor bychom si však měli dát na případnou manipulaci s tímto broukem. Pokud se beruška východní cítí v ohrožení (například když ji vezmete do ruky), může ze sebe vypustit žlutou tekutinu, která velmi nepříjemně zapáchá. Navíc může tato tekutina nenávratně zabarvit textil.
Asijské berušky pak mohou člověka dokonce kousnout. Samotné kousnutí samozřejmě může být lehce bolestivé, ale většinou není důvod k panice. Postižené místo stačí umýt vodou a mýdlem, případně lze použít studený obklad. Jako každý jiný tvor však na sobě může mít beruška východní některé druhy parazitů, které mohou citlivým jedincům způsobit alergické reakce. Pokud se tedy berušky budete chtít zbavit například u vás doma, postupujte opatrně. Nejjednodušším způsobem je použití vysavače, díky kterému nebudete riskovat žluté skvrny na zdech.