Podle Feng Shui si tímto nábytkem blokujete lásku. Většina Čechů ho má v ložnici
Ložnice je pro většinu z nás místem odpočinku, regenerace po dlouhém dni a prostorem, kde rádi čerpáme energii do dalších životních kroků. Měli bychom se v ní cítit vyrovnaně, její zařízení by mělo působit útulně a evokovat v nás podporu, blízkost a partnerskou harmonii. Proto velmi záleží na tom, jaký nábytek do ní zvolíte.
Způsob, jakým si ložnici zařídíte, totiž hraje větší roli, než by se mohlo zdát. Může to mít hlubší dopad na váš osobní život, než si možná sami připouštíte. Tradiční čínské umění Feng Shui dokonce říká, že drobný prvek umístěný v interiéru na špatné místo může narušovat proudění energií a negativně přispět k rozvoji vztahů obyvatelů daného prostoru. Typickým příkladem je na první pohled nenápadný pracovní stůl umístěný v ložnici.
Když se ložnice promění v kancelář
Důvody vzniku pracovního koutku v ložnici jsou veskrze praktického původu. Nedostatek prostoru v jiných místnostech v kombinaci s prací z domova či hledáním klidu pro časté videohovory přiměje většinu lidí k myšlence malého pracovního místa ihned vedle postele. Přitom Feng Shui označuje podobné rozhodnutí za zásadní střet dvou rozdílných energií – klidné a harmonické ložnice versus aktivitou sálající pracovnu, ve které se hromadí stresová energie a kde je požadován velký výkon, soustředění a odpovědnost.
Když se tyto dva velmi odlišné světy spojí v jednom prostoru, dojde k jejich energetickému konfliktu. Ten má za následek celkový neklid, zhoršený spánek nebo postupné ochlazování partnerského soužití. Mnohdy si lidé ani neuvědomí, že jejich negativní nastavení, rozladění či narůstající vzájemné napětí může pramenit právě z nevhodně zařízené ložnice.
Práce na prvním místě
I když vám přijde, že takové myšlení určitě nemáte a snažíte se práci striktně oddělovat od soukromého života, zřízením pracovny v ložnici vlastně děláte přesný opak. V učení Feng Shui má každý kus nábytku svůj symbolický význam, tudíž umístěním pracovnímu stolu do místa určeného ke spaní říkáte, že práce má u vás vždy prioritu. Pokud například večer usínáte s výhledem na rozsvícený monitor nebo hromadu papírů a šanonů, mozek nevědomky zůstává ve stavu „pohotovosti“ a nad prací neustále přemýšlí. Tím vytváříte prostor pro vznik stresu, narušení přirozeného rytmu spánku a naopak si nedopřáváte kýžené uvolnění těla a mysli.
Jak z ložnice udělat harmonické místo
Patříte mezi ty, kterým doteď pracovní stůl v ložnici stál? Pak se vám určitě bude hodit několik tipů, jak si prostor upravit, aby se vám pracovalo i spalo mnohem lépe. Prvním krokem je přemístění pracovního stolu mimo ložnici. Zkuste si pracovní kout zřídit například v obývacím pokoji. Pokud vám ani toto řešení prostor bytu nedovolí, oddělte pracovní kout v ložnici alespoň paravánem či závěsem. Dobrou volbou může být také menší knihovna.
Ať už vám pracovní stůl bude stát kdekoli, snažte se ho vždy udržet uklizený. Nemějte zbytečně na očích různé pracovní dokumenty, aby vás nesváděly k tomu o práci neustále přemýšlet. Také se zaměřte na elektroniku a nemějte jí na stole víc, než je nezbytně nutné.
Při zařizování ložnice pak věnujte pozornost symetrii. Učení Feng Shui například doporučuje volit dva stejné noční stolky, dvě lampy či párové obrazy, které podpoří energii partnerství. K harmonické atmosféře přispějí i dekorace v teplých tónech, jemné textilie či přírodní materiály. Nezapomeňte rovněž na pravidelný přísun čerstvého vzduchu, protože v takovém prostředí se usíná nejlépe.