EnergoZrouti.cz

Francie bude pokutovat obchody, které mají otevřené dveře při zapnuté klimatizaci

  
Markéta Bártová
25. 7. 2022 ▪ 08:40

Francie začne v rámci úspor energií pokutovat obchody za otevřené dveře při zapnuté klimatizaci či rozsvícené reklamní poutače v době mezi jednou a šestou hodinou ranní.

Pekárna
Pekárna
Foto: Pexels z Pixabay

V době energetické krize se mnoho domácností, firem, ale i státních institucí snaží hledat způsoby, jak ušetřit na energiích a co nejméně jimi plýtvat. Ve Francii se tak nyní na paškál dostává i jeden zlozvyk, který je viditelný u některých obchodníků. Ti nechávají zapnutou klimatizaci ve svých prodejnách a přitom mají otevřené i dveře. Klimatizace tak spotřebovává zbytečně větší množství energie.

Podle vyjádření francouzské ministryně pro ekologickou transformaci Agnes Pannier-Runacherové by ale tomu měl být brzy konec. Ministryně se totiž chystá v rámci boje proti plýtváním energiemi navrhnout i pravidlo, podle kterého by obchodníci mohli dostávat pokutu za to, že nechají otevřené dveře při zapnuté klimatizaci.

Jak politička uvedla v rádiu RMC, ponechání otevřených dveří při zapnuté klimatizaci vede až k o 20 % vyšší spotřebě elektrické energie, kterou je nutné v dnešní době více šetřit. Obchodníky by tak podle nové vyhlášky mohlo přijít chlazení „Pánu Bohu do oken“ na pokutu až 750 eur (téměř 18 500 korun). Stejnou pokutu by pak obchodníci mohli dostat i za porušení další vyhlášky. Ta bude omezovat světelnou reklamu v době od jedné do šesti ráno. Výjimku by pak měla mít letiště a nádraží.

Klimatizační jednotky patří celosvětově mezi spotřebiče se stále větším odběrem energie. Celosvětově je tak pro jejich fungování potřeba zhruba 1 885 terawat­thodin elektřiny. Díky dalšímu prohlubování změny klimatu a oteplování planety se navíc předpokládá, že se v příštích letech toto číslo dramaticky zvýší. Klimatizační zařízení sice v současnosti vlastní pouze asi 35 % populace, nároky na běh přibližně 1,9 miliardy klimatizačních jednotek jsou ale obrovské. Díky tomu, že velká část elektřiny pochází z neobnovitelných zdrojů, klimatizace dále přispívají k oteplování planety.
Štítky: Klimatizace Klima Energie Plýtvání energií Francie Obchody
Zdroj: RED