EnergoZrouti.cz

Čína spustila největší větrnou turbínu na světě. Vědci se obávají, že bude ovlivňovat počasí

     
Nikola Stránská
20. 10. 2024 ▪ 10:03

Měla by řešit klimatické změny, místo toho by ale sama mohla ovlivňovat počasí. Řeč je o gigantické větrné turbíně, kterou v srpnu spustila čínská energetická společnost. Dokáže vyrábět energii pro téměř sto tisíc domácností, jaký ale bude mít vliv na okolí, se teprve zkoumá.

Bude největší větrná turbína na světě měnit počasí? Některé vědecké práce to naznačují
Bude největší větrná turbína na světě měnit počasí? Některé vědecké práce to naznačují
Foto: Unsplash

Pro čínské soudruhy se zdá, že megalomanské projekty, nejen v energetice, nejsou ničím neobvyklým. Jedním z nejznámějších projektů, který v Číně v oblasti energetiky vznikl a lze jej považovat za projekt opravdu obrovských rozměrů, je bezesporu přehrada a vodní elektrárna Tři soutěsky. Ta díky své velikosti podle vědců dokonce o několik mikrosekund zpomalila otáčení Země kolem její osy. Nyní v zemi vznikl další energetický projekt, který je opět výjimečný – největší větrná turbína na světě.

Stejně jako obrovská přehrada, je i větrná turbína s lopatkami dlouhými 128 metrů velmi často kritizována. Všechny větrné turbíny totiž už z principu svého fungování mění to, jak okolo nich proudí vítr. Přestože se podobné obavy stále řeší i u standardních větrných elektráren, v případě té čínské jde samozřejmě o něco zcela jiného právě kvůli jejím obrovským rozměrům.

Gigantická stavba, kterou energetici zprovoznili v srpnu, má instalovaný výkon 20 MW. U běžných větrných turbín přitom výkon dosahuje zhruba 3–5 MW, nová turbína je tak pro srovnání výkonná zhruba jako čtyři standardní turbíny. Podle odhadů dokáže jen jediná turbína zásobovat elektrickou energií až 96 tisíc domácností.

Stejně jako podobné, i když menší turbíny, ani tato, instalovaná společností Mingyang Smart Energy, není na pevnině, nýbrž v pobřežní oblasti provincie Hainan v Jihočínském moři. Právě na moři počet instalovaných větrných turbín stále roste, protože větrné podmínky jsou pro výrobu elektřiny výrazně lepší než na pevnině.

Turbína měří úctyhodných 242 metrů na výšku a její čepele, jak již bylo uvedeno dosahují délky 128 metrů. Tyto rozměry umožňují zachytit více větru než kdykoliv předtím, přičemž každá z čepelí pokrývá plochu větší než dvě fotbalová hřiště. Díky těmto parametrům má turbína potenciál významně přispět ke globálním cílům v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Efektivita turbíny nejenže snižuje počet potřebných zařízení pro výrobu stejného množství energie, ale také posouvá hranice současné technologie větrných elektráren. Pro odolnost vůči extrémním podmínkám, včetně tajfunů, byla turbína navržena tak, aby vydržela rychlosti větru až 79,8 m/s.

Díky své velikosti a kapacitě větrná turbína nejen zachycuje více energie, ale také mění proudění vzduchu v okolí, což má za následek změny rychlosti větru a teplotní rozložení. Tyto změny jsou sice zatím jen v počáteční fázi sledování, ale již nyní vyvolávají obavy, jaký bude dlouhodobý vliv na počasí a regionální klima.

Vědci se zaměřují na důkladné sledování těchto efektů, aby zjistili, zda může tato technologie výrazně ovlivňovat například cykly srážek nebo jiné prvky počasí v dané oblasti. V oblasti pobřeží, kde se tato turbína nachází, mohou změny v proudění vzduchu a teplotě ovlivnit i ekosystémy, včetně mořských živočichů a migrace ptáků.

Jisté je, že podobných instalací bude v příštích letech rychle přibývat nejen v Číně. Pokud by se prokázalo, že velké větrné elektrárny nemají přílišný vliv na ekosystémy a počasí nejen v oblasti okolo nich, mohly by podobné instalace brzy začít osidlovat velkou část pobřežních oblastí.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Čína Obnovitelné zdroje Větrná elektrárna Větrná turbína Elektřina Energetika
Jazykové verze článku: AnglickyŠpanělskyNěmecky

Pondělník.

Přehled aktuálního dění každé pondělní ráno ve vaší schránce.