EnergoZrouti.cz

Čerpací stanice budou prodávat ekologický modrý benzín, do starších aut ho ale netankujte

  
Martin Bárta
12. 5. 2021 ▪ 09:43

Ještě v letošním roce by se na prvních německých čerpacích stanicích měl objevit ekologický modrý benzín, který vytvořil gigant Volkswagen společně s Bosch a Shell. Benzín sníží emise, do starších aut ho ale netankujte.

Tankování „modrého benzínu“
Tankování „modrého benzínu“
Foto: Bosch

Ještě v letošním roce by se na běžných německých čerpacích stanicích mohl objevit nový typ benzínu, který vytvořil automobilový gigant Volkswagen ve spolupráci s firmami Bosch a Shell. Nové palivo označené jako Blue Gasoline – tedy Modrý benzín je součástí řady alternativních, nízkouhlíkových obnovitelných paliv.

První uhlíkově neutrální benzín?

Díky obsahu až 33 % obnovitelných složek by měl být nový produkt mnohem ekologičtější a pomoci tak srazit emise uhlíku na každý ujetý kilometr. Podle zprávy společnosti Bosch by tak mělo jít o úsporu nejméně 20 procent emisí na každý ujetý kilometr.

Nový benzín ale není žádným laboratorním testem a už nyní jej týmy vývojářů, kteří za ním stojí testují v malé flotile hatchbacků Gold 1.5 TSI od Volkswagenu. Jak vývojáři uvádí, pokud by byla tímto palivem poháněna tisícovka stejných vozů a najela 10 000 mil (přibližně 16 tisíc kilometrů) ročně, ušetřilo by se 230 tun emisí oxidu uhličitého.

Jak ale uvádí společnost Shell, která je jedním z autorů nového paliva, modrý benzín by mohl být absolutně uhlíkově neutrálním, díky certifikovaným kompenzačním opatřením.

Starší vozidla mají smůlu, Modrý benzín by je mohl poškodit

Nové palivo si jako první budou moci vyzkoušet motoristé na německých silnicích, právě tam totiž společnosti jako první Modrý benzín tvořený velkým množstvím biosložek dodají.

Ačkoliv nové palivo, které sníží emise skleníkových plynů může být částečnou záchranou pro benzínové motory, které jsou ve stále větší míře nahrazovány elektromobily – v některých případech tomu tak úplně nebude. Moderní paliva s vysokým obsahem ethanolu jsou totiž problémem pro starší vozidla. V těch právě ethanol způsobuje poškození palivové nádrže. Jistotu tak motoristé budou mít pouze u vozů, která mají schválena palivo typu E10 – ty jsou už na vyšší podíly těchto složek připravena.
Štítky: Volkswagen Shell Modrý benzín
Zdroj: Bosch