EnergoZrouti.cz

Pylové alergie se každým rokem zhoršují, bude hůř, varují vědci

  
Tomáš Jelínek
9. 2. 2021 ▪ 08:51

Stále rychlejší globální změna klimatu může mít podle vědců velký dopad i na sezónní alergiky. Ti mají díky prodloužené a intenzivnější pylové sezóně mnohem větší potíže. Zlepšení situace je podle vědců v nedohlednu.

Brukev řepka nebo-li řepka olejka
Brukev řepka nebo-li řepka olejka
Foto: congerdesign / Pixabay

Pokud trpíte sezónními alergiemi a rýma už vám začíná téci jen slyšíte slovo pyl, možná se vám bude hodit vědět, že za vaše potíže stále více může globální změna klimatu. Ta totiž ve svém důsledku podle vědců z americké univerzity v Utahu může za prodloužení pylové sezóny čímž i prodloužení vašich potíží.

Potíže alergiků se prodloužili až o 30 dní za rok

Podle výzkumu vědců z americké univerzity v Utahu je kvůli globálnímu oteplování produkováno mnohem více pylu než tomu bylo dříve. Oproti roku 1990 tak rostliny vyprodukují až o 21 % více pylu což ve svém důsledku znamená mnohem delší a intenzivnější období, po kterém je dýchání alergiků ztíženo.

Podle vedoucího výzkumu Williama Anderegga jsou v posledních letech pylové sezóny prodlouženy až o 30 dnů. Jejich začátek totiž bývá až o 20 dnů dříve oproti dřívějšku a jsou i o 10 dnů delší.

To podle Anderegga ukazuje na to, že nás změna klimatu ovlivňuje stále více než si myslíme a právě vazba mezi teplejším počasím a silnější produkcí pylu u rostlin je toho jasným příkladem.

Problémy mají i nealergici

Nepříjemné projevy alergií na pyl , cenczi /...
Ačkoliv potíže v největší míře zaznamenávají právě lidé, kteří mají potíže každým rokem přicházejí do ordinací lékařů i ti, kteří dosud potíže neměli. Díky většímu množství pylu v ovzduší je totiž období náročnější i pro osoby, které běžně na tyto problémy netrpí.

Pro ty, kteří mají i běžně větší problémy to ale může mít i mnohem větší důsledky než jen projevy jako je silná rýma či kašel. Osoby s těmito potížemi totiž mohou být mnohem náchylnější i k virovým infekcím. Silné reakce nakonec způsobují problémy i dětem ve školách, které jsou dlouhodobě pylu vystaveny, jejich výkony a soustředění je totiž mnohem horší.

Stále rychlejší oteplování situaci ještě zhorší

Tým vědců prováděl měření mezi roky 1990 až 2018 na 60 stanicích po celých Spojených státech amerických a Kanadě. Tyto stanice umožňují shromáždit vzorky pylu a plísní, které létají vzduchem. Ty jsou následně ručně počítány na speciálních sčítačích.

Podle vědců za zhoršením situace stojí jednoznačně změna klimatu a vyšší teploty. Právě ty totiž u rostlin způsobí změnu vnitřního načasování (nazývaného jako fenologie) a rostlina následně začne produkovat pyl už na začátku roku.

Podle vědců tak bude s dalším oteplování situace ještě eskalovat a nejen alergici mohou počítat s většími obtížemi. Změna klimatu tak není nějaký problém v daleké budoucnosti ale je tu s námi už dnes a je snadno viditelná.
Štítky: Zdraví Ekologie Globální oteplování
Zdroj: University of Utah