EnergoZrouti.cz

Aktivisté v británii rozbili okna banky, kvůli její podpoře fosilních paliv

  
Lenka Nováková
22. 4. 2021 ▪ 09:40

Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion na Den Země zničili několik bezpečnostních oken v sídle banky HSBC v lonskýnské finanční čtvrti. Aktivisté tak poukazují na financování projektů s fosilními palivy bankou.

Aktivisté z Extinction Rebellion
Aktivisté z Extinction Rebellion
Foto: Extinction Rebellion UK

Ekologičtí aktivisté ve čtvrtek ráno v rámci 51. oslav Dne Země rozbili okna v sídle banky HSBC v londýnské finanční čtvrti Canary Wharf. Devět žen, které si na místo přinesly kladiva a dláta uvedlo, že jsou lepší rozbitá okna než rozbité sliby, čímž poukazovaly na neplnění závazků banky HSBC vůči klimatu.

Banky nadále financují fosilní paliva

Ženy na zničená okna umístily nálepky s nápisem „80 miliard GBP na fosilní paliva za posledních pět let“, čímž poukázaly na financování fosilních paliv ze strany banky HSBC, která má celosvětovou působnost a jde o jednu z nejvýznamnějších finančních institucí.

Aktivistky se po svém činu posadily před rozbitá okna a již jen čekaly na zatčení policí. Podle tiskové zprávy ekologické organizace proběhla podobná akce i na dalších místech jako na pobočce banky Barclays. Skupina Extinction Rebellion, která o sobě v posledních letech dává stále více vědět v souvislosti s propagací klimatických změn akce provedla v rámci své kampaně Money Rebellion.

Právě finanční ústavy jsou organizací kritizovány kvůli dlouhodobému financování projektů na využívání fosilních paliv, což je podle aktivistů potřeba co nejrychleji zastavit.

Při současném fungování bank je udržení globálních teplot nemožné

Jak aktivisté uvádějí, i přes to, že banka HSBC má závazky snížit do roku 2050 uhlíkovou stopu na čistou nulu, její současný klimatický plán ji i nadále umožňuje financovat uhelnou energii. Banka se tak zatím nijak nedistancuje od projektů klientů a financuje fosilní paliva. Podle aktivistek, které se na akci podílely je tak do značné míry nemožné dosáhnout za 30 let snížení emisí tak, aby bylo dosaženo udržení globálních teplot pod 1,5 ° C při současném fungování finančního systému.

Banka HSBC je po Barclays podle dat z Rainforest Action Network druhou největší evropskou bankou poskytující finance na fosilní paliva. Jen od podpisu Pařížské dohody o změně klimatu poskytla klientům nejméně 111 miliard USD (81 miliard GBP) na projekty spojené s fosilními palivy.
Štítky: Londýn Velká Británie Extinction Rebellion
Zdroj: RED