EnergoZrouti.cz

Vlastní auto bude jen výsadou bohatých, kvůli emisím i elektromobilům

  
Martin Bárta
6. 5. 2021 ▪ 09:51

Vlastnit automobil dnes není nic výjimečného, už v příštích letech by se to ale kvůli nástupu nové emisní normy a masivnímu přechodu na elektromobily mohlo stát jen výsadou bohatých.

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: Ernest Ojeh / Unsplash

Tempo s jakým na světových trzích přibývají nové modely elektromobilů a jak rostou jejich prodeje je v posledních letech závratné. Svůj podíl na tom mají jak dotace od vlád jednotlivých zemí, tak i vidina majitelů vozidel na konvenční paliva, že v následujících letech dojde k zákazu těchto vozidel. Narůstající trend elektromobilů ale může být problémem pro nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Lidé budou mít problém se dostat do práce

Ačkoliv poptávka mladých lidí po vlastních vozidlech dlouhodobě klesá a oproti tomu roste trend jejich sdílení, velké množství lidí nemá moc jiných možností jak se například dopravit do práce bez využití vlastního vozidla. To by ale s rostoucím podílem elektromobilů a hlavně i v souvislosti s novou emisní normou na vozidla spalující naftu či benzín mohl být problém.

Nová emisní norma Euro 7, která by měla už za čtyři roky vstoupit v platnost bude totiž podle výrobců automobilů na konvenční paliva smrtící pro vozidla se „starým“ pohonem. Už za čtyři roky by tak mohlo dojít k tomu, že tato vozidla nebudou dále vyvíjena a navrhována, ale nahradí je elektromobily či vozidla na vodík.

A právě tento rychlý přechod na elektrifikované modely bude podle manažerů Volkswagenu a Daimleru (Mercedes-Benz) velkým problémem pro levná vozidla střední třídy, která jsou dnes dostupná pro širokou veřejnost. Elektromobily totiž podle nich stále nenabízí takovou cenu, za kterou by byla tato vozidla pro skupiny s menšími příjmy dostupná.

S rostoucím počtem elektromobily (možná) zlevní

Pořízení nového automobilu by si tak v budoucnu mohlo dovolit mnohem menší spektrum lidí a ostatním by zbyla pouze možnost sdílení těchto vozidel či využívání hromadné dopravy a dalších způsobů dopravy po městech. Právě ve městech by to pro mnoho lidí nemusel být velký problém. Pro osoby dojíždějící za prací bez možnosti využívání veřejné dopravy by ale nastalo velké množství komplikací.

Schválení přísné normy Euro 7 tak už nyní ukazuje její velký vliv na další oblasti ekonomiky Evropské unie. Ohledně nové normy tak v současnosti probíhají velmi živé diskuze, které ukazují na negativní dopady rychlé ekologizace automobilů. Podle automobilek je navíc už v současné době problém s plněním emisních limitů a ty nové už by byly absolutně nereálné.

Současně s rozšiřováním elektromobilů po světových trzích lze ale podle mnoha analytiků očekávat stejně jako u jiných komodit při velkém rozšíření i pokles cen. Jakmile tedy budou elektromobily vyráběné v mnohem větším množství než dnes, dá se očekávat že i jejich cena bude klesat. Existuje ale také jeden faktor, který by mohl tento pokles zvrátit a tím je nedostatek vzácných kovů jako je kobalt na světových trzích – ten je totiž v současnosti hlavní přísadou baterií pro elektromobily.
Štítky: Elektromobil Volkswagen Euro 7
Zdroj: RED