EnergoZrouti.cz

Škoda Auto dodala o 200 % víc elektromobilů. Zájem o ně je rekordní v celém koncernu

  
Martin Bárta
12. 1. 2022 ▪ 17:59

Mladoboleslavská Škoda Auto v minulém roce dodala o víc jak 200 % elektrických vozů více. Zájem o elektrické novinky je ale znatelný v celém koncernu Volkswagen.

Volkswagen ID.4
Volkswagen ID.4
Foto: Volkswagen

Zvyšující se zájem o elektromobilitu zaznamenal i evropský koncern Volkswagen. Ten v minulém roce 2021 dodal zákazníkům 452 900 vozidel s pohonem na elektrickou energii uloženou v bateriích. Meziroční růst o 96 procent vůči roku 2020 tak koncern zařadil jako lídra trhu s elektromobily v Evropě.

I přes potíže s počítačovými čipy tak v oblasti elektromobilů došlo k výraznému celosvětovému růstu prodejů těchto vozidel. Minulý rok byl také pro Volkswagen přelomový díky prodejům hned několika modelů z elektrifikované řady ID.

Koncern původem z Německa má pod svými křídly stejnojmennou značku Volkswagen, Škodu Auto s hlavními výrobními závody v Mladé Boleslavi a Kvasinách nebo třeba i Audi a Seat.

Součet prodejů všech značek pod koncernovým velením tak rozhodně dalece předhání všechny ostatní výrobce v Evropě z hlediska elektromobilů. S postupnou elektrickou ofenzivou ale Volkswagenu vzniká další konkurence u korejských automobilek. V USA je pak hlavním rivalem v oblasti elektromobility Tesla, jejíž náskok ostatně přiznal i sám šéf koncernu VW.

Celkový počet dodaných elektromobilů blížící se hranici půl milionu kusů je sice velmi zajímavým z hlediska růstu elektromobility. V porovnání s celkovými prodeji ale elektromobily v minulém roce tvořily stále jen 5,1 procenta ze všech dodávek. Oproti roku 2020 je to ale i tak nárůst o 2,6 procenta.

Mimo elektromobilů se koncernu dařilo i v prodejích plug-in hybridů. Těch skupina prodala 309 500 kusů, což je meziroční nárůst o 61 %. Celkově společnost dodala na světové trhy téměř devět milionů automobilů. Celkové množství dodaných vozidel bylo ale v průběhu minulého roku negativně ovlivněno dodávkami polovodičových součástek.

Tuzemská Škoda Auto v oblasti elektromobility rostla ještě rychleji. Ačkoliv v současnosti automobilka nabízí pouze jeden plně elektrický vůz Škoda ENYAQ iV, jeho prodeje meziročně také dramaticky navýšila. V roce 2021 tak dodala 49 100 kusů elektromobilů, v roce 2020 to bylo 15 200, což je nárůst o více jak 220 procent. Nutno ale dodat, že vlajková loď mladoboleslavských elektromobilů se začala vyrábět až v druhé polovině listopadu 2020.
Štítky: Auto Elektromobily Volkswagen Škoda Auto Elektrická vozidla
Zdroj: RED, VW