Řidiči pořád netuší, jak správně vjet do křižovatky. Kdo nezná toto základní pravidlo, měl by vrátit řidičák

     
Lucie Hospodářová
10. 6. 2025 ▪ 15:07

Pravidla křižovatek je nutné pochopit co nejdříve. Nejenže řidič v autoškole pravděpodobně nesloží zkoušku, pokud nezná teoretická a praktická pravidla, ale především v praxi je třeba umět zachovat klidnou hlavu, rychle se zorientovat v dopravní situaci, bystře zareagovat a projet křižovatkou bezchybně.

V křižovatkách mnoho řidičů zmatkuje.
V křižovatkách mnoho řidičů zmatkuje.
Foto: Shutterstock

Křižovatky patří mezi nejrizikovější místa v dopravě. Vyžadují rychlé, ale zároveň správné rozhodování. Do křižovatek se žáci autoškoly dostávají prakticky už na druhé jízdě. Míra připravenosti ale může velmi záležet na tom, jestli autoškolu skládají v malé obci, kde je jen jeden semafor, nebo se budou pohybovat v komplikované dopravní struktuře, kde se mohou setkat s vícepruhovými kruhovými objezdy a na křižovatkách se míjet s tramvajemi. 

Základní pravidlo správného vjezdu do křižovatky

Řidiči mohou být pravidla z teoretického hlediska jasná, ale v praxi se podle nich neřídí. Stres a časový tlak řidiče znervózní a ten následně může v křižovatce způsobit komplikace. Nejčastějšími chybami v křižovatce jsou: vjezd do zablokovaného prostoru, váhání při rozjezdu na zelenou nebo riskantní vjezd už při žluté.

Silniční zákon definuje pravidla křižovatky jasně: “Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem (…) zastavení před přechodem pro chodce nebo při odbočení vlevo (…), přednost protijedoucích vozidel při odbočování vlevo.

Mnoho českých měst má označenou dopravní infrastrukturu jako velmi složitou. , ...

Souboj o pruh

Za volantem mnoho komplikací vzniká, když se dva řidiči snaží zápasit o pruh. Jedna z těchto situací nastává při nedodržení pravidla ZIP. Pravidlo snad nemůže být jednodušší: řidiči v souběžném pruhu střídavě pouští vozidlo z pruhu připojovacího.

Bohužel se však po vozovkách pohybují řidiči, kteří auta z připojovacího pruhu pustit nechtějí, nebo naopak pouští příliš mnoho vozidel a tím zpomalují souběžný pruh. Stejně tak se tomu děje u nezodpovědných řidičů, kteří se neohleduplně tlačí z pruhu připojovacího.

Dále nastávají komplikované dopravní situace při bezohlednosti či nepozornosti řidičů na vozovkách o více pruzích. Zákon definuje, že se při zařazení do průběžného pruhu z toho připojovacího nesmí v provozu ohrozit vozidla, která se v pruhu průběžném pohybují. Pokud připojovací pruh není zřízen, řidič dává přednost před napojením se do průběžného pruhu všem vozidlům, aby v jízdě nikoho neohrozil.

Pravidla křižovatek je možné trénovat na online ukázkách. , ...

Důsledky neznalosti dopravních pravidel

Od nového roku 2025 se dopravní přestupky a pokuty výrazně zpřísnily. Jejich znění by měla motivovat řidiče k tomu, aby byli více zodpovědní a zbytečně neriskovali.

V křižovatkách se může řidič nejčastěji dopustit následujících přestupků: po­rušení zákazu předjíždění, na místě pokutováno od 4500 do 5500 Kč, následná pokuta ve správním řízení dosahuje až 25000 Kč a řidiči je uděleno 6 trestných bodů.

Jízda na červenou a nezastavení na signál “Stůj!” řidiče vyjde na stejnou pokutu jako u předchozího přestupku, ale dále čelí ztrátě řidičského oprávnění v rozmezí od 4 do 6 měsíců.

Ohrožení a omezení chodce na přechodu – včetně nezastavení před přechodem a nedání přednosti v jízdě - se na místě pokutuje až do 3500 Kč a ve správním řízení se pokuta může vyšplhat až do výše 10000 Kč. Za ohrožení je uděleno 6 trestnřch bodů, omezení a nedání přednosti v jízdě garantují body 4 a za nezastavení před přechodem jsou uděleny 2 trestné body. Ostatní drobné přestupky jsou pokutovány do 5000 Kč a udělují se 2 trestné body.

Mezi velmi závažné přestupky se řadí dopravní nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví (10 let odnětí svobody, 6 trestných bodů, minimálně 18 měsíců zákazu řízení), neposkytnutí první pomoci (do 2 let odnětí svobody, 6 trestných bodů), opuštění nehody (pokuta do 25000 Kč, 4 trestné body, až 6 měsíců zákazu řízení). 

Podrobná pravidla a následné sankce je možné najít na portálech policie ČR, Ministerstva dopravy, nebo například na stránkách cebia.cz.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Doprava Pravidla Křižovatky
Zdroj: zakonyprolidi.cz, bezpecnecesty.cz, cebia.cz