Řidiči, pozor: Nové symboly na silnicích matou i zkušené. Kdo se jimi nebude řídit, riskuje vysokou pokutu a ztrátu řidičáku

     
Dan Bright
17. 7. 2025 ▪ 11:10

Na českých silnicích se stále častěji objevují nové vodorovné značky, symboly a speciální čáry. Mnohé z nich nejsou ani zkušeným řidičům dobře známé, přitom se jejich nerespektování může prodražit. Nejde přitom jen o pokuty. V některých případech přibudou i body do karty řidiče - a těm, kteří už jich mají více, hrozí odebrání řidičského průkazu.

Vědět o nových nařízeních a dopravních značkách vám může ušetřit desetitisíce a možná i váš řidičák.
Vědět o nových nařízeních a dopravních značkách vám může ušetřit desetitisíce a možná i váš řidičák.
Foto: Shutterstock

Nové značení má zlepšit bezpečnost, zvýšit ohleduplnost a přiblížit české silnice moderním evropským standardům. Kdo je však přehlíží, může se dostat do problémů.

Piktogramový koridor pro cyklisty

Jeden z nejčastějších nových symbolů je tzv. piktogramový koridor. Na vozovce ho poznáte podle bílého piktogramu kola se dvěma šipkami směřujícími vpřed. Tento symbol upozorňuje na zvýšený pohyb cyklistů v daném úseku. Koridor je umisťován zejména v místech, kde není možné vyznačit samostatný cyklopruh, typicky v zahuštěné městské dopravě.

Ačkoliv piktogramový koridor pro cyklisty není právně vyhrazeným pruhem (vozidla ho smějí přejíždět i v něm zastavit), zákon výslovně nařizuje řidiči respektovat boční odstup při předjíždění cyklistů ve výši 1,5 metru, pokud rychlost přesahuje 30 km/h (jinak stačí 1 metr). Pokud řidič cyklistu ohrozí nebo omezí, může být potrestán v rámci přestupku za nebezpečné předjíždění - v praxi to znamená nejen pokutu, ale i přidělení bodů.

Řidiči jsou povinni dodržovat určený boční odstup. , ...

Nedání přednosti cyklistovi se řadí mezi středně závažné přestupky: hrozí pokuta 2 500–10 000 Kč a 4 body.

Dalším rizikem je tzv. „dooring“, což je nečekané otevření dveří automobilu do dráhy cyklisty. Nejvyšší soud potvrdil, že takové jednání je přestupkem, pokud ohrozí bezpečnost ostatních účastníků provozu. Podle zákona o silničním provozu může být za takové porušení uložena pokuta v rozmezí 2 500 až 5 000 Kč.

Značení nízkoemisních zón

Další důležitou novinkou jsou značky označující tzv. nízkoemisní zóny – oblasti, kam smí vjíždět pouze vozidla splňující dané emisní normy. Tyto oblasti jsou označeny značkami a textem (např. „Nízkoemisní zóna“). Cílem opatření je omezit pohyb starších, znečišťujících vozidel a zlepšit kvalitu ovzduší ve městech.

V roce 2025 plánuje více českých měst rozšířit tyto zóny na větší části svých území. Zavádění zón bývá navíc podmíněno veřejnou vyhláškou, která přesně určuje podmínky vjezdu podle emisních tříd vozidel, např. zákaz vjezdu vozidlům bez emisní normy Euro 4 a vyšší. Řidiči proto musí sledovat nejen samotné značky, ale i aktuální informace městských úřadů nebo mobilních aplikací napojených na městské systémy.

Nízkoemisní zóny se v Praze zatím testují v pilotním režimu. , ...

Vjezd do zóny je často monitorován kamerovými systémy s automatickým rozpoznáváním registračních značek. Pokud systém vyhodnotí porušení, řidič může obdržet pokutu i bez zastavení policií, podobně jako u průjezdu na červenou nebo překročení rychlosti. Ve zkušebních režimech například v Praze už tyto systémy fungují a jejich nasazení do rutinního provozu je v pokročilé fázi testování.

Pokuta za vjezd do zóny se řídí zákonem o ochraně ovzduší i zákonem o pozemních komunikacích. V případě porušení hrozí pokuta od 2 500 Kč do 30 000 Kč. V kombinaci s přidělenými body se tak řidič může velmi rychle přiblížit k limitu pro ztrátu průkazu.

Bodový systém a možné odebrání řidičáku

Zákon v roce 2024 prošel změnou, která mimo jiné zjednodušila strukturu přestupků a zpřehlednila bodový systém. Problémem je, že právě méně známé přestupky, například přejetí piktogramového koridoru bez ohledu na cyklistu nebo ignorování emisního značení, často vedou k nečekanému nárůstu bodů. A ten může být fatální zejména pro ty, kteří už nějaké body mají.

Řidič ztrácí řidičský průkaz, pokud nasbírá 12 bodů. Po odebrání průkazu je nutné složit odbornou způsobilost, psychologické vyšetření a ověřit zdravotní způsobilost.

Nové značky a symboly představují proměnu přístupu k dopravnímu chování, s důrazem na bezpečnost, ekologii a ohleduplnost. Řidiči by se s nimi měli co nejdříve seznámit a brát je vážně. Neznalost pravidel neomlouvá a v dopravě to platí dvojnásob.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Dopravní značky Zákon Pokuty
Zdroj: besip.gov.cz, nssoud.cz, 12bodu.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější