Seznam přestupků, za které rovnou přijdete o řidičák. Jeden z nich dělá pravidelně většina z nás

     
Hana Smětáková
4. 7. 2025 ▪ 21:30

Často stačí jen nepatrný prohřešek a můžete přijít o řidičský průkaz. Mnozí řidiči si často neuvědomují, jaké konkrétní přešlapy vedou k zákazu řízení. Spousta z nich je pak i nevědomky činí a značně tak riskuje.

Za tyto přestupky můžete rovnou přijít o řidičský průkaz
Za tyto přestupky můžete rovnou přijít o řidičský průkaz
Foto: Shutterstock

Za zdánlivé banality vás tak může potkat poměrně nepříjemný postih. Přestože si mnozí řidiči myslí, že přijít o řidičák mohou až v případě vážné dopravní nehody nebo dosažení 12 bodů v bodovém systému řidičů, ve skutečnosti k tomu stačí mnohem méně. 

Máte upravenou SPZ? Riskujete ztrátu řidičáku

Prvním příkladem toho, kdy může být řidičský průkaz řidiči odebrán, je řízení vozidla s upravenou SPZ. Na českých silnicích se lze mnohdy setkat se značkami, na kterých je přeškrtnutý symbol hvězdiček a Evropské unie. Kromě toho se objevují i značky s českým lvem, právě místo symbolu Evropské unie. Řidiči tak pravděpodobně chtějí ukázat na nelibost toho, že se Česká republika do Evropské unie připojila. 

Je třeba si uvědomit, že jakákoliv úprava registrační značky je v České republice trestána pokutou ve výši až 10 000 Kč a k tomu zákazem řízení na dobu šesti až dvanácti měsíců. Nezáleží přitom na tom, zda se úprava týká pouze zmíněného symbolu Evropské unie (ačkoliv právě tato úprava je na českých silnicích častá). Ať už státní poznávací značku pozměníte jakkoliv, riskujete výše zmíněný postih. 

Jakékoliv úpravy SPZ jsou zakázány , ...

Dejte si pozor na zbytkový alkohol 

Alkohol za volant nepatří a o tomto pravidle není na místě diskutovat. Řada českých řidičů však za volant usedá například ráno po vydařeném večírku. V takovém případě však riskujete, že alkohol z vašeho těla ještě zcela nevyprchal. I takové řízení pod vlivem může být ze strany policie pokutováno.

V České republice totiž na rozdíl od jiných zemí platí nulová tolerance alkoholu. Od letošního roku se přitom změnil počet trestných bodů, který v takovém případě řidičům hrozí.

  • Pokud při orientační dechové zkoušce nadýcháte do 0,3 promile: Jedná se pouze o přestupek. V takovém případě vám hrozí pokuta ve výši od 2 500 Kč do 20 000 Kč a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok. Právě taková výše alkoholu v krvi často odpovídá rannímu zbytkovému alkoholu. Ačkoliv si řidiči myslí, že už mohou vyrazit na cesty, ve skutečnosti riskují, že nějakou dobu za volant neusednou.

  • Pokud při orientační dechové zkoušce nadýcháte od 0,3 do 1 promile: Tento čin je klasifikován jako přestupek, při kterém vám hrozí pokuta ve výši od 2 500 do 20 000 Kč, 7 trestných bodů a odebrání řidičského průkazu až na jeden rok.

  • Pokud při orientační dechové zkoušce nadýcháte nad 1 promile: Jde o trestný čin a uděluje se za něj podmíněný či nepodmíněný trest. Dále pak 7 trestných bodů, pokuta ve výši 25 000 až 50 000 Kč a zákaz řízení na 1–2 roky.

Odebrání řidičáku hrozí i za řízení pod vlivem alkoholu , ...

Kontrolujte si pravidelně platnost vašich dokladů

Právě tento bod se týká velkého procenta řidičů. Mnozí z nich si totiž pravidelně nekontrolují platnost svých dokladů a zapomínají požádat o vydání nového řidičského průkazu, jakmile jeho platnost vyprší. Zapomenout je jednoduché, platnost řidičského průkazu totiž činí deset let. Pravdou ale zůstává, že pokud je řidičský průkaz propadlý, daný řidič žádné motorové vozidlo řídit nesmí. A to až do okamžiku, kdy si vyřídí nový řidičský průkaz a vyzvedne si jej. 

Pokud vás s propadlým řidičským průkazem zastaví policie, může vám na místě uložit pokutu. Ta se většinou pohybuje v rozmezí od několika stovek korun až do 2 000 Kč. Ve správním řízení se však pokuta může vyšplhat až na hranici 5 000 Kč.



Sdílejte článek  
       


Štítky: řidičský průkaz Odebrání řidičského průkazu Postih
Zdroj: auto.cz, csobpoj.cz, direct.cz