Tuhle chybu dělá při tankování skoro každý. Může vás ale stát auto i pojistku

     
Petr Eybl
1. 7. 2025 ▪ 13:32

Mnoho lidí považuje tankování za naprosto triviální záležitost. I přesto se však nezřídka můžete setkat s tím, že při této činnosti někdo udělá chybu.

I při tankování se lidé mohou dopustit závažných chyb.
I při tankování se lidé mohou dopustit závažných chyb.
Foto: Shutterstock

Některé z těchto chyb nejsou nikterak závažné, jiné však mohou v určitých případech bezprostředně ohrozit bezpečnost všech lidí, kteří se nachází v blízkosti tankovací stanice. Do druhé kategorie spadá mimo jiné používání mobilního telefonu, což si nemalé množství lidí vůbec neuvědomuje. Proč byste mobilní telefon v žádném případě neměli v blízkosti čerpacích stanic používat?

Ačkoliv to není vysoce pravděpodobné, i mobilní telefony mohou způsobit požár

Někteří lidé si dnes vůbec nedokáží představit situaci, v níž by byť jen na malý okamžik neměli mobilní telefon u sebe. Proto se v mnohých případech můžete setkat s tím, že jej mají u sebe i ve chvíli, kdy zrovna doplňují palivo. To se na první pohled nemusí zdát jako velký problém, ale pravda zní zcela opačně. Ačkoliv riziko vznícení při používání mobilního telefonu v blízkosti stojanů s palivem není nijak extrémně vysoké, stále rozhodně není zanedbatelné.

Toho jsou si velice dobře vědomí i provozovatelé tankovacích stanic. Z toho důvodu se na celé řadě čerpacích stanic můžete setkat s cedulí, na níž se nachází přeškrtnutý mobilní telefon. 

Zákaz používání mobilních telefonů v blízkosti stojanů s palivem je pak zpravidla zakotven nejen v interních provozovacích řádech jednotlivých čerpacích stanic, ale i v některých vyhláškách a předpisech, které souvisejí s požární ochranou a bezpečností na pracovišti.

Na řadě benzínových stanic se nachází značka, která symbolizuje zákaz používání telefonu. , ...

Na vině jsou nebezpečné výpary

Hlavním důvodem, proč v blízkosti stojanů s pohonnými hmotami panuje zvýšené riziko vzniku požáru, jsou výpary z benzínu a nafty. Ačkoliv je pravděpodobnost jejich vznícení prostřednictvím mobilního telefonu velice nízká, z fyzikálního hlediska to není úplně nemožné. Výpary z benzínu i nafty jsou totiž mimořádně těkavé a při určité koncentraci ve vzduchu mohou vytvořit výbušnou směs.    

Pokud by mobilní telefon měl například vadný akumulátor, nebo by z něj z jakéhokoliv důvodu vzešla byť jen malá jiskra, která by se dostala do kontaktu s výše zmíněnou výbušnou směsí, může dojít k okamžité iniciaci požáru, případně dokonce výbuchu. I když je nutno dodat, že podle některých studií jsou moderní telefony vysoce chráněné a splňují velmi přísné bezpečnostní normy, takže by k něčemu podobnému v drtivé většině případů dojít nemělo. Přesto se nicméně nevyplatí riskovat, neboť následky by mohly být naprosto fatální. 

Podceňovat by se neměla především statická elektřina, která je podle odborníků ve srovnání s vadným akumulátorem ještě o poznání větším rizikem. To se nevztahuje pouze na mobilní telefony, ale na veškerou statickou elektřinu, která může vzniknout třeba i při vystupování vozidla v silonovém oblečení.

Používání mobilního telefonu při tankování je nebezpečné. , ...

Pokud budete používat při čerpání pohonných hmot telefon, pojišťovna může odmítnout plnění

Další důvod, proč byste se měli používání mobilního telefonu v blízkosti stojanů s pohonnými hmotami vyhnout co možná nejširším obloukem, souvisí s pojišťovnou.

Ta je totiž v důsledku porušení bezpečnostních pravidel oprávněna přistoupit k tzv. krácení pojistného plnění, případně může pojistné plnění kompletně odmítnout.

Používání mobilního telefonu je nebezpečné i z dalšího důvodu

Riziko, že se mobilní telefon sám o sobě stane iniciátorem požáru, sice není vysoké, ale při používání tohoto zařízení hrozí i jiná nebezpečí. 

Ta jsou spojena mimo jiné s tím, že používání mobilního telefonu při jakékoliv činnosti snižuje schopnost koncentrace. Lidé, kteří mobilní telefon používají při čerpání benzínu, se tak mohou snadno dopustit celé řady chyb, v jejichž důsledku může dojít například k úniku paliva

 

 

 

 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Auto Moto řízení
Zdroj: svetbezpeci.cz, novinky.cz, idnes.cz