Zdvořilost za volantem vás vyjde draze. Policie začala udělovat vysoké pokuty za poděkování

     
Hana Smětáková
7. 7. 2025 ▪ 03:00

Ačkoliv to může znít neuvěřitelně, zdvořilost za volantem se vám nemusí zrovna dvakrát vyplatit. Pokud jste zvyklí ostatním účastníkům silničního provozu poděkovat, je právě teď na čase své chování přehodnotit. V opačném případě můžete zaplatit nemalé peníze.

I za poděkování za volantem hrozí postih.
I za poděkování za volantem hrozí postih.
Foto: Shutterstock

Bezpečnost na silnicích je stále důležitějším tématem, kterému je třeba se věnovat. Policie se snaží zaměřovat na to, aby se řidiči plně soustředili na jízdu a vyhnuli se jakýmkoliv činnostem, které mohou jejich pozornost narušovat. A toto zdánlivě nevinné gesto vás od loňského roku může přijít draze.

Děkujete blikačkami? Příště si to rozmyslete

S touto situací se setkala většina řidičů. Někdo vám dá na křižovatce nebo v jiné situaci přednost a vy mu za volantem poděkujete probliknutím výstražných světel. Zdánlivě se nejedná o nic, co by mělo být zakázané a na silnicích se s tímto gestem můžeme setkat téměř odjakživa. 

Policie se však rozhodla podobné jednání pokutovat. Zpřísnění přitom platí již od ledna 2024, kdy vám za tento zvyk může přistát poměrně tučná pokuta. Pravidla jsou totiž podle policie jasná. Výstražná světla mají svůj jasně definovaný účel a nelze je na silnicích používat k ničemu jinému. 

Výstražná světla nelze používat k poděkování , ...

Blikačky lze používat jen v k tomu určených situacích

Zákon jasně definuje, v jakých případech lze využít výstražná světla a poděkování ostatním řidičům mezi ně rozhodně nepatří. Dovolené je tato světla zapnout v momentě, kdy hrozí bezprostřední nebezpečí. 

Typicky se jedná o situace, kdy musíte náhle zastavit na dálnici, když se objeví na vašem vozidle závada bránící další jízdě nebo třeba když chcete ostatní účastníky silničního provozu upozornit na překážku na silnicích. 

Řada lidí přitom udělování sankcí za zneužívání výstražných světel kvituje. Je třeba si uvědomit, že se jedná primárně o nástroj pro zajištění bezpečnosti, nikoliv komunikační prvek. 

Výše pokuty může překvapit

Při využívání výstražných světel je vhodné být opatrný. Sazebník postihů se totiž od ledna 2024 zvýšil. Nově mohou řidiči od policie obdržet pokutu ve výši až 1 500 Kč na místě. Pokud se celá věc dostane do správního a přestupkového řízení, může se pokuta pohybovat v rozmezí od 2 000 až do 5 000 Kč. 

Pozor si dejte i na zneužívání dálkových světel

Striktní pravidla se nevztahují pouze na používání výstražných, ale i dálkových světel. Pokud jste byli až doteď zvyklí probliknout dálková světla na protijedoucí auta, abyste je varovali před policejní hlídkou, příště si to rozmyslete. I toto gesto totiž může být považováno za přestupek. 

Stejně tak je zakázané využívat dálková světla kvůli pozdravu ostatních řidičů nebo jako určitý způsob poděkování. Dálková světla lze používat výhradně za tmy a mimo města, a to tak, abyste jimi neoslňovali ostatní účastníky silničního provozu. 

Pokud už se rozhodnete dálková světla použít ve dne, pak tak můžete učinit pouze v situacích, kdy chcete odvrátit nebezpečí. A mezi tyto situace rozhodně nepatří vaše poděkování jinému řidiči vozidla. 

Dálková světla nemůžete používat ve dne , ...

Jak tedy za volantem poděkovat bezpečně?

V případě, že budete chtít na silnicích projevit slušnost a někomu poděkovat, můžete využít jednoduché mávnutí rukou. Ačkoliv si tohoto gesta nemusí každý všimnout, je povolené a žádný postih vám za něj nehrozí.  

Kromě toho lze využívat i další gestikulace, které jsou za volantem ustálené. Například vztyčeným prstem a opisováním kruhu ve vzduchu se řidiče upozorňuje na to, že mají nějaký problém s kolem. Pokud na vás někdo za volantem ukazuje střídavě otevřenou a zavřenou pěst, snaží se vám naznačit, že máte zhasnutá světla.



Sdílejte článek  
       


Štítky: řízení Výstražná světla Poděkování
Zdroj: bestdrive.cz, kupi.cz, autosalon.tv




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější