EnergoZrouti.cz

Německá firma vyrábí elektřinu díky létajícím drakům

  
Martin Bárta
14. 2. 2021 ▪ 09:20

Unikátní technologii pro výrobu elektrické energie bez emisí má firma z Hamburku. Pro výrobu totiž používá větrnou energii získávanou za pomoci létajících draků. Systém by mohl efektivně zásobovat odlehlá místa energií.

Drak na výrobu elektrické energie
Drak na výrobu elektrické energie
Foto: SkySails

Ačkoliv se to na první pohled může zdát spíše jako aprílový žert, opak je pravdou. Německá firma SkySails testuje výrobu elektřiny za pomoci létajícího draka. Ten může za pomoci jednoduché technologie vyletět až do výšky 800 metrů nad mořem kde je mnohem vyšší rychlost větru. Díky tomu tak systém vcelku efektivně vyrábí elektrickou energii.

Určeno pro odlehlá místa i oceánská plavidla

Nová technologie sice nemá za cíl předčit svým výkonem dnešní běžné větrné turbíny rozmístěné na větrných místech ale spíše pomoci generovat elektrickou energii z větru na místech odlehlejších. Cílem společnosti SkySails se svým kontejnerovým řešením vyrábějícím elektrickou energii za pomoci létajícího draka je tak spíše dodávání energie v malých odlehlých vesnicích kdekoliv na světě ale i na oceánských plavidlech.

Kamion s kontejnerem SkySails , ...
 Právě tato místa jsou totiž často nevhodná pro umístění větrné turbíny (na lodi každopádně) a zároveň tam v nízkých výškách v kterých jsou turbíny běžně umístěny není dostatek větru. Díky tomu, že se létající drak od německé společnosti dostane až do výšek 200 až 800 metrů nad mořem, vyrábí energii mnohem efektivněji.

Hamburská společnost tak aktuálně svou technologii testuje v Severním Frísku což je provincie na severu Nizozemska. Právě tam vývojový tým společnosti umístil speciální kontejner s veškerými technologiemi, které jsou k obsluze a fungování systému nutné. A právě tento kontejner by měl být v budoucnu i dodáván zákazníkům jako hotové řešení na výrobu energie.

Princip fungování není „žádná věda“

Fungování systému hamburské firmy není nic moc složitého. Na stožáru, který stoupá z kontejneru je umístěn drak vážící okolo 40 kilogramů vyrobený ze syntetických vláken. Drak má rozpětí 17 metrů a plochu 120 metrů čtverečních. Za pomoci plastové šňůry je pak připevněn k navijáku jež udržuje jeho spojení se základnou – kontejnerem.

Vypuštění draka do vzduchu potom řídí speciální software, který hlídá aby byla výroba co nejefektivnější a zároveň dostatečné větrné podmínky. Po vypuštění drak míří do výšky zhruba 200 metrů a je za pomoci lana dál spojen s kontejnerem. Následným odvíjením lana a stoupáním do vyšších výšek dochází za pomoci navijáku a tažení lana větrem k výrobě elektrické energie generátorem přímo v kontejneru.

Výroba elektrické energie systémem SkySails


Lano, které je dlouhé asi 800 metrů tak umožní drakovi stoupat až do výšky právě kolem 800 metrů a při každém otočení navijáku vyrobit další část elektrické energie. Jakmile drak dosáhne cílové výšky, zastaví se a za pomoci větru a gravitace opět klesá na počátečních 200 metrů.

A právě stálým opakováním tohoto cyklu vzniká elektrická energie. Aby systém kompletně fungoval a draka „dostal dolů“ spotřebuje zhruba 10 % vyrobené energie pro svůj provoz. I tak jde ale o velmi efektivní výrobu.

Výkon se nedá srovnat s dnešními elektrárnami

Systém SkySails díky létajícímu drakovi zvládne vyrábět zhruba 200 kilowatt elektrické energie. To je sice absolutně nesrovnatelné s dnešními větrnými turbínami, které vyrábí i 5 megawatt tedy až 25 krát více energie než systém létajícího draka na druhou stranu je ale systém schopný zásobovat 100 průměrných domácností elektřinou.

Je tedy jisté, že na odlehlá místa, kterých po světě najdeme jistě obrovské množství může být tento systém vcelku snadným řešením jak získat elektrickou energii ekologickým způsobem.
Štítky: Ekologie Německo Elektřina
Zdroj: SkySails