EnergoZrouti.cz

Nejnovější iPhone drží důležité prvenství. Je nejsnáze opravitelným telefonem v historii firmy

  
Martin Bárta
20. 9. 2022 ▪ 13:16

Nedávno představený iPhone může být i ekologickou revolucí jablečné firmy. Podle jednoho z největších průvodců opravami výrobků od Apple totiž byla změněna vnitřní architektura telefonů, která umožňuje výrazně snadnější opravy zařízení.

iPhone 14 je nejsnadněji opravitelným modelem doposud
iPhone 14 je nejsnadněji opravitelným modelem doposud
Foto: Daniel Romero on Unsplash

Ačkoliv se Apple, tvůrce jednoho z nejoblíbenějších telefonů dlouhá léta snažil o to, že jeho telefony nebude jen tak snadné opravit, situace na trhu a chování zákazníků ho donutilo dřívější směr změnit. Ještě před pár lety bylo pro běžného majitele telefonu od jablečné firmy ale i některé servisy těžké vyměnit poškozený displej či jen baterii kvůli překážkám, která firma ve svých produktech kladla. Dnes už je situace ale úplně jiná.

Ekologické myšlení a snaha zákazníků získat „zelenější“ produkt nutí i giganty typu Apple přemýšlet úplně jinak a snažit se najít řešení jak své produkty nabídnout i bez výrazné ekologické a emisní stopy.

Nejen Apple se tak v posledních letech zaměřuje na to, jak prodloužit životnost svých výrobků a to i přes to, že mu to nejspíš příliš nevylepší zisky nejen z prodeje nových telefonů iPhone.

Firma tak naposledy letos v dubnu představila program, který umožňuje samotným uživatelům či opravnám, které přímo nejsou autorizovanými servisními partnery firmy získat stejné nástroje se kterými svá zařízení opravuje přímo Apple. Mimo to si i stejná skupina může zakoupit originální náhradní díly či získat návod k opravě zařízení.

Právě podobné chování firmy nebylo v minulých letech ani myslitelné a oprava zařízení tak byla pro většinu zákazníků velmi drahým špásem.

To by se ale mělo postupně měnit, protože společnost už dříve oznámila, že chce umožnit snadnější opravy svých produktů tak, aby jim byl prodloužen život a tím došlo i ke snížení množství produkovaných emisí skleníkových plynů, které vznikají při výrobě nových zařízení.

Příkladem by mohl být nový iPhone 14, který Apple uvedl na své tradiční keynote 7. září. Ten podle společnosti iFixit přináší změnu vnitřního uspořádání telefonu, která má za důsledek mnohem snadnější opravitelnost zařízení. Výměna displeje telefonu by tak podle blogového příspěvku firmy měla být záležitostí odšroubování dvou šroubků.

Jak iFixit uvádí, jde tak v současnosti možná o největší revoluci u zařízení Apple, která přináší velké změny hlavně pro servisy či samotné uživatele, kteří by mohli svá zařízení snadněji a levněji opravit a tím i snížit emise z života svého telefonu.

Podle webu iFixit jde ale v současnosti zatím o záležitost běžných modelů iPhone 14. Špičkové modely iPhone 14 Pro a Pro Max jsou totiž zatím postaveny na staré architektuře, která opravitelnost nijak významně nezlepšila.

První vlaštovka lepší opravitelnosti v podobě iPhone 14 by se tak v příštích letech mohla stále více projevit i v dalších zařízeních Apple a tím prodloužit jejich životnost. Pro firmu samozřejmě delší život telefonů přináší i nižší tržby z prodejů nových modelů. Firma ale už v současnosti získává další finance například prodejem aplikací přes její App Store a další služby jako je hudební knihovna či prodej filmů. V budoucnu by tak tyto služby mohly získat ještě mnohem větší podíl na tržbách firmy.
Štítky: IPhone Odpad Apple Elektronika Elektroodpad Mobil Telefony Mobilní telefony IPhone 14
Zdroj: RED