EnergoZrouti.cz

Kalifornské lesní požáry snižují výkon solárních elektráren

  
Martin Bárta
3. 10. 2020 ▪ 16:49

Kalifornské lesní požáry mají mimo obrovských škod vliv i na výrobu elektrické energie ze solárních panelů. Podle výzkumů vědců se situace bude zhoršovat i s rostoucí globální teplotou.

Lesní požáry v parku Los Padres
Lesní požáry v parku Los Padres
Foto: skeeze / Pixabay

Lesní požáry v Kalifornii 2020 – nejhorší v historii

Lesní požáry o kterých jsme nedávno informovali, stále spalují další obrovské plochy Kalifornie. Aktuální situace kolem požárů je navíc stále nejistá protože nepřichází déšť ani ochlazení a tak se očekává jejich další šíření.

Mimo spáleného majetku, uhynulých zvířat i lidí a obrovského množství dalších škod, které požáry každý den napáchají mají ale požáry vliv i na výrobu elektrické energie v solárních elektrárnách. Těm se kvůli znečištění vzduchu nedostává takové intenzity dopadajících solárních paprsků jako v běžných měsících což se odráží na jejich výrobě.

Pokles výroby až o 30 procent

Podle aktuální zprávy EIA (Americká informační energetická agentura) a dat provozovatele kalifornské energetické sítě CAISO dosáhl pokles výroby solární energie v Kalifornii za září o 30 procent oproti průměrné produkci v červenci. V září ale bývá produkce při běžném stavu mnohem vyšší než v červenci.


Tato data tak podporují i tvrzení vědců, kteří už několikrát potvrdili, že zhoršující se klimatické podmínky a znečištění ovzduší má vliv na výrobu elektrické energie z fotovoltaických panelů. Naposledy se tato měření prokázala i během nejtvrdších omezení pohybu a výroby v souvislosti s pandemií COVID-19. Po uzavření továren a s menší intenzitou nákladní i automobilové dopravy totiž došlo ke zvýšení výroby energie v solárních panelech v důsledku čistšího vzduchu.

Další znečištění i teplota bude mít na solární systémy velký vliv

V současnosti tak dochází k absurdní situaci, při které solární panely jež jsou považovány za jeden z nástrojů pro řešení klimatické krize snižují své výkony právě díky důsledkům této krize. Podle výzkumu Massachusettského technologického institutu (MIT) by navíc mohla efektivita solárních panelů klesat i s rostoucí teplotou, která aktuálně globálně roste.


Výsledky těchto výzkumů tak společně dávají jednu jistotu a to nespolehlivost solárních systémů. Bude tedy nutné mít vždy nějaký záložní plán pro napájení našich energetických soustav i v době, kdy dojde k výpadku nebo snížení výroby v těchto zdrojích. V současnosti jsou tímto stabilizačním zdrojem elektrárny na fosilní paliva, přečerpávací vodní elektrárny a jaderné elektrárny. Krátkodobé pokrytí pak samozřejmě mohou zajistit bateriové systémy či zásobníky s vodíkem.
Zdroj: EIA