EnergoZrouti.cz

Čínská hrozba pro budoucnost evropských automobilek se dál rozšiřuje

  
Martin Bárta
24. 7. 2022 ▪ 18:57

Velká hrozba pro konkurenceschopnost evropských automobilek z Číny se dál rychle rozšiřuje. Výrobce elektromobilů NIO totiž staví další showroomy po Evropě v Německu a Nizozemsku. O vozidla čínské značky je přitom velký zájem a její technologie konkurují i zavedeným evropským automobilkám.

NIO store
NIO store
Foto: Li Zhang on Unsplash

Evropské automobilky s přechodem na elektromobilitu čelí stále větší konkurenci ze strany nových značek. Vývoj elektromobilů je totiž díky jednoduchému principu mnohem banálnější než vývoj vozidla se spalovacím motorem. I proto tak v celém světě vzniká spousta nových výrobců vozidel, které zavedeným automobilkám ve velkém konkurují.

Ačkoliv mnoho automobilek se už smířilo s jedním z hlavních rivalů, který je bude na novém trhu elektromobilů předhánět, a to americkou Teslou Elona Muska, nová konkurence z Číny je v současnosti ještě nepoznanou hrozbou. Příkladem tak může být automobilka NIO, která se zaměřuje pouze na elektromobily. Její modely přitom mají nejen v domovské zemi velký úspěch jak po designové, tak i technologické stránce.

Právě automobilka NIO podle nových informací od analytika Deutsche Bank Edisona Yu v současnosti již pracuje na výstavbě dalších nových poboček v Evropě. Jednat se bude o takzvané NIO House, tedy showroomy kde mají zájemci možnost prohlédnout a vyzkoušet vozidla čínské značky. Už nyní přitom NIO provozuje svůj první showroom v Oslu. Další nové pobočky by tak měly vzniknout v nizozemském Rotterdamu nebo německém Mnichově.

Elektromobil Nio ET5 , ...
 Další rozšiřování značky NIO by tak mohlo být problémové právě pro zavedené evropské automobilky, které v mnoha případech mají s přechodem na elektromobilitu problém možná i díky svým rozsáhlým procesů, jež velmi často brzdí rychlé reakce na nové požadavky trhu. Čínská značka je na tom přitom v technologické stránce velmi dobře, což ostatně ukazuje i její stále se rozšiřující projekt výměnných stanic pro baterie Power Swap Station. Ty umožňují místo zdlouhavého dobíjení baterií jednoduchou výměnu bez toho, aniž by musel řidič opustit vozidlo.
Štítky: Elektromobil Auto NIO Čína Volkswagen
Zdroj: RED