EnergoZrouti.cz

Evropa hledá řešení jak se vymanit ze závislosti na ruském plynu, mezitím ale vytváří závislost novou

  
Lenka Nováková
12. 7. 2022 ▪ 10:54

Evropa hledá řešení jak se vymanit ze závislosti na ruském plynu. Mezitím si ale buduje další nové závislosti na technologiích z Číny. Ty by ale v budoucnu mohly být stejný problém jako nyní EU řeší.

Solární panely mohou být pro EU dalším problémem
Solární panely mohou být pro EU dalším problémem
Foto: Grégory ROOSE z Pixabay

Mnoho zemí evropské sedmadvacítky v současnosti stále více pociťuje problém v závislosti na dodávkách zemního plynu z Ruska. Ten je totiž v posledních měsících velmi obávanou ekonomickou zbraní ruského prezidenta Vladimíra Putina vůči všem zemím, které nesouhlasí s invazí na Ukrajinu. Většina světa včetně EU ale už v současnosti buduje novou závislost na solárních panelech, jejichž dodávky by v budoucnu mohly přinést podobné problémy jako dodávky zemního plynu.

Už v současné době totiž 80 % dodavatelských řetězců pro solární energii, která by měla být klíčovou pro snižování emisí skleníkových plynů a podporu takzvaného Green Dealu, tvoří čínské firmy. Podle informací agentury Bloomberg by se tato závislost v následujících letech s dalším rozvojem solární energetiky měla prohlubovat a do roku 2025 vzrůst na 95 %.

Ačkoliv v současnosti v EU již běží projekty, které by měly soběstačnost ve výrobě solárních panelů v unii zajistit, jejich náběh je zatím pomalý. V případě, že by tak Čína zahájila invazi na Tchaj-wan, který si dlouhodobě nárokuje jako vlastní území, mohlo by to ve výsledku vést k podobným sankcím a omezením, ke kterým došlo v případě invaze Ruska na Ukrajinu.

V tomto případě pak někteří odborníci zmiňují, že by Čína mohla Evropskou unii ale i Spojené státy americké a další země odstřihnout od dodávek komponent nutných pro provoz fotovoltaických elektráren. Jak již bylo zmíněno z Číny pochází nejen samotné solární panely, ale i další součástky jako jsou střídače, kabely a další nutné součástky.

Mimo problémů s dodávkami součástí pro solární elektrárny by tak mohl nastat problém i pro další odvětví průmyslu. Evropská unie je totiž v současnosti závislá i na dodávkách lithia, ale i samotných baterií pro elektromobily, které jsou další součástí evropského plánu na snižování emisí skleníkových plynů a modernizaci ekonomik.

Evropská unie, stejně jako USA by tak měly co nejdříve začít hledat řešení, které by zajistily soběstačnost v mnoha odvětvích. To ale už ze zkušeností z posledních let nebude jednoduché, jelikož mnoho výrobců využívá čínské dodavatele hlavně jako velmi laciné a jejich produkty by při výrobě mimo Čínu často nebyly konkurenceschopné.
Štítky: Fotovoltaika Solární panely Evropská unie Plyn Zemní plyn Rusko Čína Solární elektrárny
Zdroj: RED