EnergoZrouti.cz

Další velká automobilka hlásí konec spalovacích motorů už v příštích letech

  
Martin Bárta
7. 6. 2022 ▪ 09:33

Konec spalovacích motorů se stále rychleji přibližuje. Další velká automobilka nyní oznámila, že v příštích letech doplní svou nabídku o další elektrické modely. V následujících letech pak prodej spalovacích motorů ukončí úplně.

Čerpání pohonných hmot bude brzy minulostí
Čerpání pohonných hmot bude brzy minulostí
Foto: engin akyurt on Unsplash

Už jen posledních pět let bude značka Fiat, která je od minulého roku součástí koncernu Stellantis, prodávat svá vozidla se spalovacími motory. Podle šéfa značky Fiat a sportovní podznačky Abarth tak od roku 2027 bude firma v Evropě dodávat už jen vozidla, která bude možné zapojit do zásuvky.

Olivier François, šéf značky tak potvrdil dřívější spekulace pro německý automobilový server Auto, Motor und Sport. Už za dva roky by přitom měl být každý model značky dostupný i jako plně elektrický. Ačkoliv v Evropě dojde k ukončení prodejů vozidel se spalovacími motory do roku 2027, ještě do roku 2030 bude možné vozy se spalovacím motorem italského výrobce koupit v jiných zemích.

Hlavním prodejním trhákem s elektrickým pohonem je v současnosti model Fiat 500. Ten na domovském trhu i díky dotační politice trhá rekordy v prodejích. V blízké době by se tak elektrifikace měly dočkat i další oblíbené modely značky jako je Fiat Tipo, Panda nebo Ulysse.

Rychlý přechod na elektromobily by ale podle šéfa celého koncernu Stellantis Carlose Tavarese mohl už v příštích třech letech zhatit nedostatek baterií, které jsou pro elektromobily nejdůležitější komponentou. Podle Tavarese jsou totiž současné výrobní kapacity nedostatečné pro pokrytí veškeré poptávky. To potvrzují i slova ředitele Tesly, největší elektromobilky světa pod vedením Elona Muska. Ten uvedl, že klíčové suroviny pro baterie jakou je lithium je sice dostatek, ale není dostatečná kapacita u firem, které se zabývají těžbou a zpracováním tohoto kovu. Tesla tak už uvažuje, že si těžbu a zpracování bude muset zajistit sama, aby měla dostatečné množství surovin pro výrobu baterií do svých vozidel.
Štítky: Elektromobil Auto Fiat Spalovací motor Baterie Fosilní paliva Evropská unie
Zdroj: RED