V Německu chybí nabíječky elektromobilů, lidé je vykupují i když nemají elektromobil
Štědré dotace na elektromobily ale i domácí nabíječky v Německu mají i své stinné stránky. Díky masivnímu nákupu nabíječek lidmi, kteří nemají elektromobil se v současné době čeká i více jak půl roku na jejich dostupnost u dodavatelů.
Ačkoliv se to může zdát na první pohled absurdní, němečtí zákazníci stále více nakupují nabíječky elektromobilů ke svým domům i přes to, že nemají a zatím neplánují nákup elektromobilů. Nabíječky předních výrobců jsou tak vyprodané a tvoří se na ně dlouhé pořadníky. Ceny domácích nabíječek – Wallboxů jsou totiž dotovány vládou a tak se jejich nákup vyplatí i lidem, kteří vlastní vozidlo nemají.
Na nové nabíječky se čeká i přes půl roku
Jak uvádí německý server Merkur.de, levnější nabíjecí Wallboxy jsou tak v současnosti velmi žádaným zbožím. Svědčí o tom i jejich dodací lhůta, která je v současnosti u nejoblíbenějších modelů mezi 150 a 200 dny.
90 procent v současnosti nakupovaných Wallboxů, které jsou financovány za pomoci státní dotace na podporu rozvoje elektromobilů a nabíjecí sítě těchto vozidel je nakoupeno lidmi, kteří nemají elektrické vozidlo. Většina z těchto lidí ho ani zatím neplánuje koupit do budoucna. Lidé prostě jen nakupují nabíječky, protože jsou velmi levné a do budoucna by se mohly hodit.
Někteří z nových majitelů nabíječek by je časem mohli využít i na drobný přivýdělek jak ukazuje příklad Velké Británie. Tam je za pomoci aplikace pro mobilní telefony možné sdílet nabíječku se svými sousedy a tak si drobně přivydělat.
Nabíječky mohou být i zdarma, chybí tak i kabely k nim
Při nákupu levných dobíjecích stanic, které ale musí být na seznamu způsobilých zařízení je možné vybírat nabíječky s výkonem až jedenáct kilowatt. To je pro nabíjení elektromobilů v domácím prostředí velmi dobré číslo. Instalaci ale musí vždy provést odborná společnost od které musí zájemci při žádosti o dotaci předložit fakturu.
Aby lidé mohli grant na nabíječky využít, musí jejich celkové náklady včetně instalace a dalších nezbytností překročit hodnotu 900 EUR (cca 22 900 korun). Pokud tak je vybrána vhodná nabíječka, vejdou se lidé s nákupem těsně nad 900 EUR a stát jim tak cenu proplatí téměř celou. I proto je o nabíječky takový zájem.
Velký zájem o dobíjecí stanice se ale projevuje už i na nedostatku dalších komponentů, jako jsou propojovací kabely k nabíječkám.