EnergoZrouti.cz

V Německu chybí nabíječky elektromobilů, lidé je vykupují i když nemají elektromobil

  
Martin Bárta
31. 5. 2021 ▪ 08:43

Štědré dotace na elektromobily ale i domácí nabíječky v Německu mají i své stinné stránky. Díky masivnímu nákupu nabíječek lidmi, kteří nemají elektromobil se v současné době čeká i více jak půl roku na jejich dostupnost u dodavatelů.

Domácí nabíječka elektromobilu - Wallbox
Domácí nabíječka elektromobilu - Wallbox
Foto: Charlotte Stowe on Unsplash

Ačkoliv se to může zdát na první pohled absurdní, němečtí zákazníci stále více nakupují nabíječky elektromobilů ke svým domům i přes to, že nemají a zatím neplánují nákup elektromobilů. Nabíječky předních výrobců jsou tak vyprodané a tvoří se na ně dlouhé pořadníky. Ceny domácích nabíječek – Wallboxů jsou totiž dotovány vládou a tak se jejich nákup vyplatí i lidem, kteří vlastní vozidlo nemají.

Na nové nabíječky se čeká i přes půl roku

Jak uvádí německý server Merkur.de, levnější nabíjecí Wallboxy jsou tak v současnosti velmi žádaným zbožím. Svědčí o tom i jejich dodací lhůta, která je v současnosti u nejoblíbenějších modelů mezi 150 a 200 dny.

90 procent v současnosti nakupovaných Wallboxů, které jsou financovány za pomoci státní dotace na podporu rozvoje elektromobilů a nabíjecí sítě těchto vozidel je nakoupeno lidmi, kteří nemají elektrické vozidlo. Většina z těchto lidí ho ani zatím neplánuje koupit do budoucna. Lidé prostě jen nakupují nabíječky, protože jsou velmi levné a do budoucna by se mohly hodit.

Někteří z nových majitelů nabíječek by je časem mohli využít i na drobný přivýdělek jak ukazuje příklad Velké Británie. Tam je za pomoci aplikace pro mobilní telefony možné sdílet nabíječku se svými sousedy a tak si drobně přivydělat.

Nabíječky mohou být i zdarma, chybí tak i kabely k nim

Při nákupu levných dobíjecích stanic, které ale musí být na seznamu způsobilých zařízení je možné vybírat nabíječky s výkonem až jedenáct kilowatt. To je pro nabíjení elektromobilů v domácím prostředí velmi dobré číslo. Instalaci ale musí vždy provést odborná společnost od které musí zájemci při žádosti o dotaci předložit fakturu.

Aby lidé mohli grant na nabíječky využít, musí jejich celkové náklady včetně instalace a dalších nezbytností překročit hodnotu 900 EUR (cca 22 900 korun). Pokud tak je vybrána vhodná nabíječka, vejdou se lidé s nákupem těsně nad 900 EUR a stát jim tak cenu proplatí téměř celou. I proto je o nabíječky takový zájem.

Velký zájem o dobíjecí stanice se ale projevuje už i na nedostatku dalších komponentů, jako jsou propojovací kabely k nabíječkám.
Štítky: Wallbox Elektromobil Německo
Zdroj: Merkur