EnergoZrouti.cz

Mladoboleslavská Škoda zvyšuje podíl alternativních pohonů. Její první elektromobil ale dostal stopku

  
Martin Bárta
19. 9. 2020 ▪ 09:59

Prodej automobilů s alternativními pohony roste v celé Evropě. Automobilka Škoda navíc očekává další zrychlení tempa růstu. Nejprodávanější elektromobil ale Škoda ukončila.

Automobily na alternativní pohon Škoda
Automobily na alternativní pohon Škoda
Foto: Škoda Auto

Nová auta, to už dávno nejsou jen benzínové a naftové motory. V rámci plnění emisních norem a přechodu na ekologičtější budoucnost automobilové dopravy představuje stále nové modely s alternativními palivy i mladoboleslavská Škoda Auto.

Ta očekává v následujících letech několikanásobný růst prodeje těchto vozů a tak připravuje i aktualizované modelové řady či úplně nová auta, která již mají nové pohonné systémy. Výjimkou tak u Škody není hybridní ale ani elektrický pohon.

CITIGOe iV se rychle vyprodal, automobilka další objednávky ukončila

Právě první elektrické auto, které Škoda Auto uvedla na trh Škoda CITIGOe iV naplnilo očekávání a jeho výrobní kapacita se na trzích téměř okamžitě vyčerpala. Tohoto vozu tak Škodovka dodala už více jak 6400 kusů jen za prvních sedm měsíců letošního roku.


Právě s rychlým vyčerpáním objednávek na CITIGOe iV automobilka ukončila i další objednávky a podle některých informací je již ani neplánuje obnovit. Na první pohled se sice může zdát ukončení prodejů tak úspěšného elektromobilu jako nepochopitelné, při podrobnějším prozkoumání ale můžeme zjistit, že půjde úplně o něco jiného.


Mateřský koncern Volkswagen totiž stejně jako jeho mladoboleslavská dcera ukončil prodej modelu Volkswagen e-Up!, který je základem i pro Citigo. Očekává se tudíž, že automobilky v nejbližších letech představí nástupce Citigo, e-Up! a Seat Mii který je dalším z této rodiny malých aut.

Statistiku alternativ stále vedou hybridy, elektřina ale zrychluje růst

Zpět ale k alternativním pohonům u Škody, tam si totiž kromě malého Citigo velmi dobře vede i Škoda Superb iV, té od uvedení na trhu prodala automobilka již téměř 600 kusů. Nově Škoda Auto uvádí do prodeje i další modely s alternativním pohonem jako je nová Octavia iV – ta dostane nově plug-in hybrid, jež patří mezi zákazníky v celé Evropě mezi ty nejprodávanější.


Nejnovějším modelem zastupujícím alternativní paliva je model ENYAQ, který automobilka představila teprve začátkem září. Ten nabídne dojezd až 510 kilometrů na jedno nabití a objednávat je ho možné od 3. září – u něj si tedy na výsledky prodejů ještě počkáme.


Data Svazu dovozců automobilů navíc ukazují stále rostoucí trend prodeje nových elektromobilů na našem trhu. Zatímco v roce 2016 se jich prodalo pouze 262 kusů, za prvních osm měsíců letošního roku už šlo o 1254 kusů. Ještě rychleji ale světově roste trend prodeje hybridních modelů.
Zdroj: Škoda Auto