Psychologie těla: Překřížené nohy nejsou jen zvyk, odhalují povahu i momentální rozpoložení
Každý má svůj oblíbený způsob sezení. Někdo si rád pohodlně opře nohy o opěrku, jiný si sedá do tureckého sedu, a pak je tu klasika v podobě překřížených nohou.
Vypadá to elegantně, uvolněně, možná i trochu distingovaně. Ale vědci i psychologové říkají, že v tom může být něco víc. Možná ani netušíme, že právě tahle poloha o nás něco vypovídá. O našem zdraví, o osobnosti, nebo o tom, jak se v danou chvíli cítíme. A i když to zní nevinně, dlouhé sezení s překříženýma nohama rozhodně není bez rizik.
Co o nás prozrazuje způsob, jakým sedíme
Způsob sezení je součástí neverbální komunikace. Naše tělo často mluví dřív, než stihneme cokoliv říct. Když si někdo přehodí nohu přes nohu, může to být snaha působit uhlazeně, ale i známka toho, že se cítí nejistě nebo potřebuje větší pocit bezpečí. Podle psycholožky Carol Kinsey Goman, která se věnuje řeči těla, je křížení nohou jedním z častých neverbálních gest, kterým si člověk podvědomě vytváří určitý „ochranný“ prostor.
Na druhou stranu to ale může být jen zvyk. Mnozí sedí s překříženýma nohama zcela automaticky, bez hlubšího významu. Je jim to zkrátka pohodlnější než jiný způsob sedu. Přesto se ukazuje, že i tato zdánlivě nevinná poloha je silně kulturně ovlivněná. V některých zemích se považuje za zdvořilou a ženskou, jinde naopak za nevhodnou. A zajímavé je, že podle některých výzkumů ji častěji volí lidé, kteří jsou spíš introvertní, přemýšliví nebo lehce uzavření. Ne proto, že by se báli, ale protože si zkrátka rádi drží určitý odstup.

Je to pohodlné, ale co na to zdraví?
Ačkoli překřížené nohy na židli působí stylově, tělo to tak úplně nevidí. Lékaři už nějakou dobu upozorňují, že tahle poloha není ideální, pokud v ní zůstáváme delší dobu. Při překřížení dochází ke stlačení cév v noze, což může zpomalovat krevní oběh a způsobit nepříjemné brnění nebo necitlivost. A když to člověk dělá často, přidává se i zvýšené riziko křečových žil.
Například podle Harvard Health Publishing se při dlouhodobém sezení s nohou přes nohu může na několik minut zvýšit krevní tlak. Ačkoli jde o dočasný jev, u lidí s vysokým tlakem by mohl být nežádoucí. Z hlediska zdraví pohybového aparátu zatěžuje dlouhé sezení s jednou nohou přes druhou pánevní oblast a může přispět k bolesti zad, vychýlení pánve nebo rozdílům v délce dolních končetin, pokud máte tendenci vždy přehazovat stejnou nohu.
Fyzioterapeuti proto doporučují polohu nohou při sezení střídat, nehrbit se a ideálně si během dne najít chvíli na protažení nebo krátkou chůzi. Pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste občas vstát, projít se, nebo si pořiďte výškově nastavitelný stůl.
Signál, kterému stojí za to naslouchat
Jako spousta jiných drobností v našem životě i tahle pozice ukazuje, že tělo a psychika spolu úzce souvisí. Když sedíme s překříženýma nohama, něco tím vyjadřujeme. Někdy je to komfort, jindy zvyklost, občas jemné upozornění, že potřebujeme klid.
Ale stejně jako u všeho, i tady platí, že opakování dělá rozdíl. Pokud si všimnete, že v této poloze trávíte celé hodiny u počítače nebo v autě, zkuste si dát pozor. Ne proto, že by to bylo vysloveně špatně, ale protože každé tělo potřebuje rovnováhu. Střídejte polohy, buďte vědomější, vnímejte, co vám dělá dobře. Sed s překříženýma nohama sám o sobě není zlozvyk, ale když se z něj stane jediný způsob sezení, může to začít ovlivňovat vaše zdraví víc, než byste čekali.
A na závěr ještě jedna drobnost. Pokud sedíte s překříženýma nohama třeba na poradě nebo pohovoru, na první pohled to může působit nenuceně. Někdy to však lidé vnímají spíše jako jakousi nedostupnost, snahu si zachovat odstup, nebo dokonce odmítavý postoj (stejně jako třeba překřížené ruce).