Zahradní hit léta: Tuhle chytrou vychytávku z Bauhausu si zamiluje každý druhý Čech. Stojí směšných 199 Kč
Během několika posledních desítek let došlo k nesmírně rychlému rozvoji celé řady různých technologií. Mnoho z nich je velice užitečných a usnadňuje lidem životy.
Mezi technologické vymoženosti, které se během několika posledních desítek let mohly těšit z modernizace, patří například takzvaná solární svítidla. Jejich vývoj začal s vynálezem účinných křemíkových solárních článků, ke kterému došlo již v roce 1954 .
Od té doby nicméně tato technologie ušla mimořádně dlouhou cestu a (mimo jiné) díky zefektivnění její výroby byla zpřístupněna široké veřejnosti. Například v České republice jsou menší solární svítidla dostupná i za méně než 200 korun, a tak je o ně přirozeně zájem. Cena těch větších je samozřejmě vyšší, ale stále se může jednat o mimořádně výhodnou investici. Co všechno stojí za obrovskou oblibou této moderní technologie a jakým způsobem je možné ji efektivně využít v každodenním životě?
Co jsou solární svítidla zač a jak fungují?
Solární svítidla nejsou ve srovnání s jinými moderními vymoženostmi nikterak složitou technologií. Ve skutečnosti se jedná o svítidla, která čerpají energii ze slunečního záření, přičemž tuto energii si přes den uchovávají v bateriích a následně ji používají ke svému fungování. Ve většině případů se v solárních svítidlech nachází kromě baterie rovněž zabudovaný soumrakový senzor, který dokáže rozpoznat, zda je noc či den.
Doba svícení běžně dostupných solárních svítidel se zpravidla pohybuje přibližně v rozmezí od 4 do 12 hodin. Závisí nicméně vždy na typu solární lampy a baterie. Každopádně platí, že i čtyři hodiny jsou v letních měsících, kdy je provoz solárních svítidel nejvítanější, naprosto dostačující.
Solární svítidla je možné instalovat víceméně kdekoliv. Můžete je umístit například na terasy, zahrady, pergoly, balkóny či do okolí chat a chalup.
Důvody, proč jsou solární svítidla oblíbená
Existuje hned několik důvodů, proč se solární svítidla mohou těšit z vysoké oblíbenosti. Mezi ty nejvýznamnější se řadí:
- Cenová dostupnost
- Šetření energie a finanční výhodnost z dlouhodobého hlediska
- Jednoduchá instalace a mobilita
- Ekologie
Cenová dostupnost
Pořizovací náklady solárních svítidel zpravidla nejsou příliš vysoké. Menší solární svítidla je možné sehnat již za několik stovek. Například v Bauhausu je aktuálně dostupné solární svítidlo i za pouhých 199,00 korun. Jedná se o solární svítidlo ve tvaru koule, které se může pyšnit průměrem 20 centimetrů a výškou 52,5 centimetrů. V tom samém obchodním řetězci se nicméně nabízí i celá řada jiných variant včetně rozsáhlých solárních svítidel, která bez problému nahradí tradiční osvětlení.
Šetření energie a finanční výhodnost z dlouhodobého hlediska
Jelikož jsou pořizovací náklady velmi nízké, kupovat solární svítidla se z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí. Pokud například aktuálně používáte 10 tradičních LED svítidel, z nichž každé má 5 W a průměrně svítí 6 hodin denně, celková spotřeba těchto zařízení je zhruba 109,5 kWh. Při ceně 6 korun na 1 kWh to znamená roční náklady ve výši 657 korun.
Pokud přejdete na solární svítidla, náklady na svícení budou nulové. To tedy znamená, že celých 657 korun ušetříte.
Celkově by se dalo říct, že jsou solární svítidla výhodnější a praktičtější ve srovnání s většinou alternativních řešení, mezi která patří plamenná svítidla, síťová LED svítidla nebo přenosná bateriová svítidla.
Snadná instalace a mobilita
Další výhodou solárních svítidel je jejich snadná instalace a mobilita. Většinu variant je možné pouze zapíchnout do země nebo jednoduše přichytit na stěnu či sloup.
Ekologie
Díky nulové spotřebě energie jsou solární svítidla ekologická. Nezanechávají totiž žádnou emisní stopu.
Použití solárních svítidel v praxi
Solární svítidla je možné využít při mnoha rozličných příležitostech. Skvěle se hodí například všem, kteří v létě pořádají grilovačky. V takovém případě je možné solární svítidla rozmístit v blízkosti posezení.
Skvěle se hodí rovněž k osvětlení různých cest či vchodů. V neposlední řadě je mohou skvěle využít i zahradníci. V jejich případě je vhodné solární svítidla umístit například okolo záhonů.