Odborníci změnili doporučení: Zapomeňte na 10 000 kroků, japonská chůze vás zbaví kil snadno a bez dřiny
Již dlouhou dobu ze všech možných stran slýcháme, že pro udržení našeho zdraví je klíčové ujít alespoň 10 000 kroků denně. Nyní ale odborníci přicházejí se zajímavou novinkou. Řeč je o takzvané japonské chůzi, která je skvělým způsobem pro spalování kalorií a zlepšení kondice.
K japonské chůzi se nyní přiklání řada odborníků. Tato metoda totiž při chůzi střídá pomalé a rychlé tempo. Díky změně intenzity se aktivuje spalování tuků a tato aktivita tak zlepšuje kondici ještě účinněji než prosté ujití 10 000 kroků denně.
10 000 kroků denně byl jen marketingový tah
Spousta lidí ví, že je zdraví prospěšné ujít právě 10 000 kroků denně. Málokdo však již tuší, jak přesně toto číslo vzniklo. Ve skutečnosti se jednalo o marketingový tah, který vznikl v 60. letech minulého století v souvislosti s prodejem krokoměrů Manpo-kei. Cílem tehdy bylo motivovat lidi k pohybu a podpořit jejich prodej.
Co je japonská chůze
Japonská chůze, jak napovídá její název, pochází z Japonska, kde ji vyvinuli místní odborníci. Mezi veřejností pak bývá známá také jako přerušovaná nebo intervalová chůze. Její princip je jednoduchý, a proto si jej snadno osvojí každý. Nebudete k tomu potřebovat žádné vybavení, pouze kvalitní obuv.
Japonské chůzi se přitom stačí věnovat pouze 30 minut denně. Samotný trénink pak probíhá následovně:
-
3 minuty půjdete rychlou chůzí,
-
3 minuty pomalejší chůzí.
Celkem tuto sérii zopakujete pětkrát, čímž se dostanete právě na 30 minut cvičení. Střídání rychlosti navíc zajistí, že vám trénink rychleji uběhne a může pro vás být i zábavnější než chůze ve stále stejném tempu.
Trénink podložený vědeckými výsledky
Japonská chůze se nyní dostává do popředí i proto, že se jedná o trend kolující na sociálních sítích. Na rozdíl od mnoha jiných je však nejen všeobecně dobře dostupný, ale rovněž podložený výzkumem.
Intervalová chůze přitom rozhodně není novinkou posledních let, ačkoliv se o ní až teď více hovoří. Na její pozitivní účinky upozorňoval japonský lékař Hiroši Nose již v roce 2007. Ve své studii přitom zjistil, že lidé, kteří denně po dobu minimálně čtyř dnů v týdnu ušli alespoň 8000 kroků středním tempem dosáhli lepších výsledků ti, kteří se věnovali intervalové chůzi než ti, kteří šli běžnou chůzi. Konkrétně se tato zlepšení týkala síly, vytrvalosti a krevního tlaku.
Jakou rychlostí je třeba chodit
Abyste dosáhli kýžených účinků japonské chůze, je třeba dodržet jedno zásadní pravidlo. Mezi běžnou a rychlou chůzí musí být patrná jasná změna tempa. Vědci se shodují v tom, že pohodové tempo by mělo odpovídat zhruba 40 % maximální aerobní kapacity, rychlejší tempo pak 70 % maximální aerobní kapacity.
U běžného zdravého dospělého člověka byste tedy při pohodové chůzi měli dosáhnout rychlosti kolem 4–4,5 km/h, při svižné chůzi pak 6–6,5 km/h.
A neméně důležitá je i pravidelnost. Ideálně byste japonskou chůzi měli zařadit pětkrát týdně a tímto způsobem si splnit 150 minut aerobní aktivity střední intenzity, což ostatně doporučuje i Americká kardiologická společnost.
Zformujete postavu, zlepšíte metabolismus a mnoho dalšího
S japonskou chůzí se pojí velká řada benefitů. V porovnání s obyčejnou chůzí můžete snadněji redukovat hmotnost a posilovat svaly. Tímto způsobem může rovněž docházet ke zlepšení držení vašeho těla. Kromě toho tento styl pohybu skvěle podporuje lepší práci metabolismu, zlepšuje krevní tlak, posiluje srdce a cévy. V neposlední řadě také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Chůze je pro tělo jedním z nejpřirozenějších pohybů a pro řadu lidí se tak může jednat o zajímavou cestu k vysněné postavě, aniž byste museli trávit dlouhé hodiny v posilovně.