Usínáte na gauči? Psychologové prozradili, co to vypovídá o vaší osobnosti
Gauč si většina z nás spojuje s odpočinkem. Když na něm výjimečně usnete, pravděpodobně nejde o nic výjimečného. Podle psychologů ale může časté usínání na pohovce prozradit víc o vaší psychice, než byste čekali.
Lidé, kteří tento nábytek používají ke spaní na pravidelné bázi, mohou dle psychologů vykazovat určité společné emocionální a osobnostní rysy a vzorce. Rovněž si z dlouhodobého hlediska mohou koledovat o narušení cirkadiánního rytmu, důsledkem čehož mohou vznikat problémy s usínáním či spavostí během bílého dne.
Usínání v obývacím pokoji může být známkou syndromu vyhoření
Psychologové v první řadě nalezli souvislost mezi usínáním na pohovce a pravděpodobností rozvoje syndromu vyhoření. Korelace je v tomto směru konkrétně taková, že lidé, kteří již trpí syndromem vyhoření, nebo u nich hrozí vyšší riziko plného rozvoje tohoto psychického problému, v průměru usínají na gauči v obývacím pokoji častěji než jedinci, jichž se tento fenomén netýká.
Není to tak, že by spaní na gauči samo o sobě přímo zvyšovalo pravděpodobnost rozvoje syndromu vyhoření, ale spíše se jedná o indikátor a jeden z možných symptomů tohoto nechvalně proslulého syndromu.
Koneckonců vazba mezi syndromem vyhoření a usínáním v obývacím pokoji má bezesporu logické opodstatnění. Lidé, kteří se potýkají se syndromem vyhoření, jsou totiž extrémně fyzicky, emocionálně i mentálně vyčerpaní. Mají často problémy se soustředěním a obecně sklony k rozvoji spánkových problémů.
Pokud tedy často usínáte na gauči, je nejvyšší čas se zaměřit na to, zda netrpíte i jinými příznaky, které by mohly naznačovat rozvoj (případně již plné rozvinutí) syndromu vyhoření.
Mezi tyto příznaky patří:
- Depersonalizace či cynismus: Lidé, kteří trpí syndromem vyhoření, mají často negativní a cynický postoj k pracovním činnostem, klientům i kolegům. Rovněž mohou zažívat pocit nepochopení a odcizení.
- Chronická únava: Syndrom vyhoření se může projevovat i neustávajícím pocitem únavy. Ten v mnohých případech přetrvává i poté, co se lidé kvalitně vyspí.
- Snížení pracovního výkonu a efektivity: Jedinci, již trpí syndromem vyhoření, mohou zaznamenat snížení pracovního výkonu a efektivity. Taktéž se u nich zvyšuje pravděpodobnost, že budou činit chyby, které by dříve nedělali.
- Sociální izolace: Lidé, kteří se potýkají se syndromem vyhoření, mají tendenci se sociálně izolovat. To znamená, že přestávají mít zájem o aktivní udržování vazeb s přáteli, případně i rodinnými příslušníky.
- Zdravotní problémy: Osoby se syndromem vyhoření mohou čelit četnějšímu výskytu zdravotních problémů. To se týká zejména bolestí hlavy, zažívacích potíží nebo poruch spánku. Rovněž může dojít k oslabení imunity, což je způsobené chronicky zvýšeným množstvím kortizolu (hormon, jenž je označován jako stresový) v krvi. Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu totiž může negativně ovlivňovat produkci protilátek a snižuje počet bílých krvinek.
Fenomén usínání na gauči se týká i lidí, kteří často multitaskují
Lidé, kteří často multitaskují (plní několik úkolů zároveň), patří do další skupiny osob, které mají tendenci častěji usínat na pohovce. Podle psychologů je to dáno tím, že neustálé plnění rozličných úkolů ve stejný čas je pro celý organismus nesmírně stresující a dochází při něm k rychlejší únavě mozku. Ten potom propadne ve spánek hned, jak je to alespoň trochu možné – což může být právě například moment, kdy si multitaskující lidé lehnou na pohovku a pustí televizi.
Na vině může být i osamělost či prokrastinace
Časté usínání na gauči může pramenit taktéž z osamělosti. Podle katedry psychologie University of Cambridge někteří lidé používají gauč, aby kompenzovali nedostatek emocionálního spojení v důsledku sociální izolace. Ti, již žijí sami nebo postrádají silné, konzistentní sociální interakce, mohou pohovku vnímat jako emocionální útočiště.
Podle Asociace behaviorální psychologie pak může spánek na gauči být i určitou formou vyhýbání se povinnostem.
Celkově je tedy časté usínání na gauči spojováno spíše s negativními fenomény. Rovněž samo o sobě může mít neblahé důsledky. Časté spaní na gauči může například narušit cirkadiánní rytmus, což může zapříčinit rozvoj spánkových poruch. Taktéž může mít negativní vliv na stav páteře.