"České Thajsko" láká tisíce tůristů z celého světa. Bílý písek, skály a jen hodinu od Prahy
Thajsko se během několika posledních let proměnilo v jednu z nejoblíbenějších destinací českých turistů. Zdaleka ne každý si ovšem může dovolit do tohoto státu vycestovat.
Více než důstojnou kompenzací mohou v takovém případě být některé části České republiky. Tyrkysovou vodu, překrásné zarostlé skalní masivy a obecně klidné prostředí může nabídnout například soustava vápencových lomů zvaná Amerika, jejíž součástí jsou lomy Velká Amerika, Malá Amerika a Mexiko. Kde tyto lomy najdete a proč přitahují turisty z širokého okolí?
Řadí se mezi nejtřpytivější z klenotů, na které je možné narazit v okolí Berouna
Lomy Amerika jsou součástí překrásné chráněné krajinné oblasti, jejíž oficiální název zní CHKO Český kras. Najdete je ve Středočeském kraji, a to konkrétně mezi obcemi Mořina a Karlštejn.
Bez nadsázky by se dalo říci, že oblast, v níž se soustava vápencových lomů Amerika nachází, je protkaná úchvatnou přírodou i architektonickými skvosty. Nedaleko lomu Velká Amerika (přibližně pět kilometrů od něj) se nachází legendární hrad Karlštejn a zhruba 6,5 kilometru vzdušnou čarou od něj najdete tajuplné Koněpruské jeskyně. Za přibližně 10 až 15 minut cesty autem se pak z lomu Velká Amerika dostanete do půvabného města Beroun, které bylo vyhlášeno Historickým městem roku 2009.
Lom Velká Amerika: Dominanta Českého krasu, které se přezdívá český Grand Canyon
Největším z lomů, které v chráněné krajinné oblasti Český kras najdete, je Velká Amerika. Ten se může pyšnit natolik kolosálními rozměry, že si vysloužil přezdívku český Grand Canyon (podle velkolepého Grand Canyonu, který se nachází na území Spojených států amerických a je považován za jeden z největších přírodních divů světa).
Lom Velká Amerika konkrétně měří 800 metrů na délku, 200 metrů na šířku a 100 metrů na hloubku. Lom je zatopený a na jeho dně se nachází dvě navzájem propojená jezírka, která vás takřka okamžitě zaujmou svou křišťálově průzračnou vodou. Jakmile se připočtou masivní skalní útesy, duny bílého písku a okolní zeleň, lom Velká Amerika začne nápadně připomínat scenérie z některých oblíbených thajských destinací.
Jen by se slušelo podotknout, že v lomu Amerika (ani v žádném dalším lomu, který je součástí soustavy vápencových lomů Amerika) není legální se koupat. Pokud byste tak učinili, hrozí vám pokuta ve výši až 15 000 korun.
Okouzlující jsou i další lomy
Není pochyb o tom, že nejmajestátnějším lomem celého komplexu je Velká Amerika. I lomy Mexiko a Malá Amerika si však určitě zaslouží pozornost. Podobně jako Velká Amerika se mohou pyšnit průzračnou vodou a ačkoliv nejsou tak rozměrné, pohled na ně je okouzlující.
Dnes se lidem při pohledu na lomy Amerika rozzáří oči, dříve však byly symbolem zla
Co se historie lomů Amerika týče, jejich otevření se datuje až do počátku 20. století, kdy se v nich začal těžit vápenec.
Zatímco v dnešní době si návštěvníci těchto lomů zpravidla odnášejí domů široké úsměvy na tvářích, dříve tomu tak vůbec nebylo. Nejhorší bylo v jejich souvislosti období mezi lety 1949 až 1953, kdy byly některé lomy v oblasti využívány jako komunistický lágr (tzn. tábor nucených prací pro politické vězně).
Jak se k soustavě vápencových lomů Amerika dostat?
Pokud se chcete na lomy Amerika podívat, nejlepší je zpravidla jet přes Prahu a následně pokračovat směrem Barrandov, Loděnice a nakonec Mořina. Z Prahy to je do cílové destinace přibližně 30 až 40 minut cesty autem. Zaparkovat můžete u silnice mezi Mořinou a lomem, nebo přímo v obci Mořina, odkud je to k lomu Velká Amerika asi 10 až 15 minut pěšky.
V případě, že preferujete cestu vlakem, je třeba dorazit do stanice Karlštejn. Odtud je to k lomu Velká Amerika cca 5 kilometrů. K lomům je nejlepší cestovat na jaře či v létě. S sebou si nezapomeňte vzít svačinu a dostatek pití, protože se zpravidla jedná o výlet na celý den.