Psychologové odhalují: Nejlepší vztahy mají tento věkový rozdíl. Je to míň, než čekáte

     
Petr Eybl
9. 7. 2025 ▪ 03:00

Při výběru partnera hraje roli celá řada rozličných faktorů. Jedním z nich je ve většině případů alespoň do jisté míry i věk.

Jaký vliv má věkový rozdíl na vztahy?
Jaký vliv má věkový rozdíl na vztahy?
Foto: Shutterstock

Podle rozsáhlých průzkumů jsou muži v dlouhodobých vztazích v průměru o 4,2 roku starší než jejich manželky nebo partnerky. V zemích Evropské unie jsou tyto rozdíly zpravidla menší – to platí i o České republice, kde je muž ve vztahu v průměru o 2 roky starší než jeho manželka či dlouhodobá partnerka (na Slovensku činí průměrný rozdíl 2,1 roku). I zde se nicméně setkáte se vztahy, kdy je mezi partnery signifikantní věkový rozdíl. Jaký má podle psychologů věkový rozdíl vliv na stabilitu, spokojenost a délku vztahu?

Partneři, mezi nimiž panuje významný věkový rozdíl, jsou podle průzkumů zpočátku spokojenější

Psychologické průzkumy naznačují, že bezprostředně po seznámení či sňatku jsou partneři, mezi nimiž panuje signifikantní věkový rozdíl, ve srovnání s páry s méně výrazným věkovým rozdílem spokojenější.

K takovému zjištění došli vědci například ve studii, ve které byla využívána longitudinální (tzn. sledující delší časový úsek) data z Austrálie (HILDA). Za signifikantní věkový rozdíl byl považován rozdíl o více než 6 až 7 let. Úplně nejspokojenější byly bezprostředně po seznámení nebo sňatku páry, kde byl muž výrazně starší než žena.

Partneři s vyšším věkovým rozdílem jsou zpravidla na začátku vztahu spokojenější. , ...

Později se však začíná situace komplikovat

Z dlouhodobého hlediska se však situace obrací ve prospěch partnerů, mezi kterými není natolik výrazný věkový rozdíl. Některé výzkumy naznačují, že páry, mezi nimiž je věkový rozdíl více než 4 roky, jsou nejspokojenější v období po svatbě. Poté nicméně míra spokojenosti klesá.

Již po šesti až deseti letech po svatbě začínají být v průměru spokojenější páry, mezi kterými je věkový rozdíl menší než 4 roky

V dalších průzkumech přišli vědečtí pracovníci na to, že manželé, mezi nimiž je věkový rozdíl více než 4 až 6 let (v závislosti na konkrétní studii) jsou zpravidla méně odolní vůči krizovým situacím. Hůře zvládají řešit ekonomické problémy a rovněž se nezvládají tak dobře vypořádávat se zdravotními problémy svého partnera. Věkový rozdíl nad 7 let je potom spojován rovněž s vyšším rizikem rozchodu či rozvodu.

Z dlouhodobého hlediska je podle psychologů nejideálnější věkový rozdíl 1 až 3 roky. Věkový rozdíl v tomto rozmezí je spojován s vyšší stabilitou a nejvyšší mírou spokojenosti.

Z dlouhodobého hlediska jsou nejspokojenější partneři, mezi nimiž je věkový rozdíl 1 až 3 roky. , ...

I vztahy s vyšším věkovým rozdílem mohou být plně funkční, je však třeba počítat s riziky

Výše zmíněné informace jsou však jen čistě statistickým faktem. Rozhodně to tedy neznamená, že partneři, mezi nimiž panuje věkový rozdíl vyšší než 3 roky, nemohou být dlouhodobě spokojení. 

Například ze slov psychoterapeuta Matta Lundquista vyplývá, že partneři s vyšším věkovým rozdílem mohou být v některých případech dokonce šťastnější. „V některých ohledech mohou vztahy s vyšším věkovým rozdílem těžit ze skutečnosti, že partneři od samého začátku o svůj vztah pečují. Navíc jsou k sobě tolerantnější a dokážou respektovat názor partnera,“ vysvětluje tento psychoterapeut, který je zároveň zakladatelem a klinickým ředitelem společnosti Tribeca Therapy, což je skupinová psychoterapeutická praxe v Lower Manhattanu, NYC.

Větší věkový rozdíl někdy funguje i díky biologicko-evolučním faktorům: Muži přirozeně dávají přednost mladším ženám (kvůli plodnosti) a ženy zase preferují starší muže (kvůli zkušenostem, stabilitě a zdrojům). Tak zkrátka funguje příroda. Páry s vyšším věkovým rozdílem jsou taktéž obvykle otevřenější, v důsledku čehož může být komunikace mezi nimi efektivnější

Na druhou stranu je třeba počítat s riziky, která se se vztahy s vyšším věkovým rozdílem pojí. Mezi tato rizika patří:

  1. Rozdílné životní tempo: Starší partneři mohou chtít například zakládat rodinu ve chvíli, kdy na to jejich partner ještě není připravený. 
  2. Finanční nerovnováha: Starší partneři mohou mít naspořeno o poznání více než jejich mladší protějšci. To může narušovat celkovou rovnováhu ve vztahu. 
  3. Tlak okolí: Páry s vyšším věkovým rozdílem musí často čelit předsudkům okolí.

Závěr

Páry, mezi nimiž panuje vysoký věkový rozdíl, rozhodně mohou fungovat. Rovněž k sobě mohou chovat upřímné city – že tomu tak nemůže být, je čirý mýtus. Mnohem důležitější než věkový rozdíl je celková kompatibilita, vzájemná úcta a sdílené hodnoty. 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Vztahy Věk Partner
Zdroj: zeny.cz, medium.seznam.cz, novinky.cz, mojepsychologie.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější