Varování: České zahrady zaplavují hadi. Pokud najdete tuto díru, raději rychle utečte pryč, uvnitř číhá had
Hadů se obyvatelé České republiky nemusí obávat tak moc, jako lidé žijící v celé řadě jiných zemí. Přesto může být setkání s těmito tvory i zde velmi nepříjemným zážitkem.
Zejména v létě se může běžně stát, že lidé zaznamenají ve své zahradě či při procházce přírodou něco neobvyklého. Může se jednat o nenápadné mihnutí v trávě, lesklé stopy na zemi, díry nebo dokonce hadí kůži. V posledním případě se jedná o přímý důkaz hadí přítomnosti, zbylé případy mohou na přítomnost hada poukazovat. Jaké druhy hadů se v Česku běžně vyskytují, které z nich jsou nebezpečné a jak spolehlivě poznat, zda se had pohybuje na vašem pozemku?
V České republice se můžete běžně setkat s pěti druhy hadů
Pro lidi, kteří trpí ofidiofobií (fobií z hadů), je Česká republika ve srovnání například s Austrálií dokonalou zemí pro život. I zde je každopádně možné na několik druhů hadů běžně narazit. Jedná se o tyto druhy:
- Užovka obojková: Úplně nejčastěji se v České republice můžete setkat s užovkou obojkovou. Identifikovat ji můžete podle žlutě zbarvených vzorců za její hlavou, které nápadně připomínají obojek. Při setkání s ní může leckomu ztuhnout krev v žilách, neboť běžně dorůstá délky 80 až 140 centimetrů, přičemž v některých případech může dorůst až do 200 centimetrů. Paradoxně se však nejedná o hada, který by byl pro běžného člověka nebezpečný, protože nedisponuje jedovým aparátem. Svou oběť (tou jsou zpravidla hlodavci) užovky obojkové dusí nebo polykají živou. I přes svou velikost jsou pro člověka naprosto neškodné.
- Užovka hladká: Užovka hladká je menší a méně nápadná než její výše zmíněná příbuzná. Díky svému vzezření dokáže skvěle splynout s kamením. Není pro lidi nebezpečná.
- Užovka stromová: Užovka stromová je nejdelší had, se kterým se můžete na území České republiky setkat. Nejdelší změřená užovka stromová, která byla odchycená na území České republiky, měřila 196 centimetrů. Celosvětově nejdelší užovka stromová pak měla dokonce 225 centimetrů. Tento druh užovky se však vyskytuje jen v některých menších oblastech. To znamená, že setkání s ní je vzácné.
- Užovka podplamatá: Užovka podplamatá je v Česku nesmírně vzácná. Disponuje tzv. Duvernoyovou žlázou, která produkuje enzymy podobné jedu, nicméně tyto enzymy slouží spíše k trávení. Pro zdravého člověka jsou prakticky neškodné.
- Zmije obecná: Zmije obecná je ve srovnání s výše zmíněnými užovkami menší (dorůstá asi 60 až 75 centimetrů). Přesto se jedná o nejnebezpečnějšího hada, se kterým se v Česku můžete setkat. Narazíte na ni zejména na vlhkých loukách, v lesích nebo horských oblastech, ale může se zatoulat i na zahradu. Poznáte ji podle svislých zorniček. Zmije na člověka sama od sebe takřka nikdy neútočí, ale může kousnout, pokud se cítí ohrožená (např. když na ni dupnete). Jed zmije může být za určitých okolností nebezpečný, avšak smrtelná zranění jsou v Česku extrémně vzácná – úmrtí spojené s kousnutím tohoto hada nebylo v Česku naposledy zaznamenáno před více než 20 lety.
Jak poznat, že se na vaší zahradě vyskytuje had?
Hadi, již se vyskytují v Česku, jsou zpravidla nenápadní a člověku se vyhýbají. Upozornit na ně každopádně mohou tyto známky:
- Svlečky kůže: Hadi na pravidelné bázi svlékají svou kůži. Po svléknutí po sobě zanechávají tenkou blanku, která má tvar jejich těla a hlavy – najít ji můžete v kůlnách, pod dřevem nebo v keřích či křoví.
- Lesklé, klikaté stopy: Tyto stopy se objevují zejména v jemné půdě nebo v prachu.
- Díry v zemi: Hadi si sami nory zpravidla nehloubí – využívají staré myší, krtčí nebo hraboší chodby. V těchto dírách se hadi schovávají před predátory, před nepřízní počasí nebo hibernují.
- Zbytky kořisti: Pokud na zahradě zaznamenáte např. mrtvé žáby či drobné obojživelníky, může to značit přítomnost hada.
Jak minimalizovat riziko setkání s hadem a co dělat, pokud vás kousne
Pokud se chcete setkání s hadem vyhnout, můžete před nimi zabezpečit svůj pozemek. Vhodné je například pravidelně sekat trávu, zamezit přístupu k vodě (sudům, nádržím apod.) nebo utěsnit jakékoliv škvíry v plotě či v budově. Taktéž se nedoporučuje chovat venku jakékoliv hlodavce.
V případě, že na díru či přímo na hada narazíte, je důležité zachovat klid. „Čeští" hadi na člověka neútočí. Do díry rozhodně nesahejte rukou ani se nesnažte hada vyhnat. Je velmi pravděpodobné, že po několika dnech odejde. Pouze je vhodné informovat děti či zranitelné osoby, aby si daly pozor.
Pokud vás had kousne, postupujte následovně:
- Zavolejte záchrannou službu (155).
- Snažte se uklidnit zraněného (panikaření zrychluje krevní oběh, což přispívá k šíření jedu).
- Znehybněte postiženou končetinu.
- Nepřevazujte ani neřezejte ránu.
- Pokud máte možnost, snažte se hada identifikovat. Určitě jej však nechytejte.