Vědci odhalili: Klíšťata preferují tuto krevní skupinu, je pro ně jako magnet

     
Petr Eybl
2. 7. 2025 ▪ 13:49

Léto je v plném proudu, což pro značné množství lidí představuje trávení času venku. S tím se pojí, že bohužel vrcholí i sezóna klíšťat.

Klíšťata přenáší velmi závažná onemocnění.
Klíšťata přenáší velmi závažná onemocnění.
Foto: eMimino

Před klíšťaty by se měl samozřejmě pro jistotu chránit úplně každý, neboť není žádným tajemstvím, že tito parazitičtí zástupci hmyzí říše přenáší nesmírně závažná onemocnění. Podle relativně nedávných vědeckých zjištění, která se podařila učinit českým výzkumným pracovníkům, jsou nicméně někteří lidé statisticky mnohem ohroženější než jiní. Důvod spočívá v krevní skupině. U jedinců s jakou krevní skupinou hrozí nejvyšší riziko, že se na ně klíště přisaje?

V hlavní roli krevní skupina

Vědecký tým Masarykovy univerzity prováděl pokusy na klíšťatech druhu Ixodes ricinus. Tento druh klíšťat je ve střední Evropě jedním z nejběžnějších a přenáší celou řadu různých onemocnění včetně klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy.    

Vědci z Masarykovy univerzity konkrétně nabídli těmto klíšťatům vzorky krve všech krevních skupin. Drobní tvorové, kteří spadají do kmene členovců a třídy pavoukovců, si nejčastěji vybrali vzorek krevní skupiny A (II). K vzorku této krevní skupiny v laboratorních podmínkách konkrétně zamířilo až 36 % ze všech klíšťat druhu Ixodes ricinus.    

Naopak nejméně z nich zamířilo ke vzorku krevní skupiny B. Tu si jako svou „oběť" zvolilo pouze přibližně 15 % klíšťat druhu Ixodes ricinus.                   

Klíšťata mají nejraději krevní skupinu A. , Shutterstock....

Z tohoto pokusu do značné míry vyplývá, že klíšťata si své oběti nevybírají zcela náhodně, ale pokud mají příležitost, raději parazitují na lidech, jejichž krev spadá do krevní skupiny A.   

Na druhou stranu je třeba brát v potaz, že pokus byl proveden v laboratorních podmínkách a klíšťata měla stejně snadný přístup ke všem vzorkům. Není tedy možné pouze na základě tohoto výzkumu automaticky vyvodit závěr, že by se tak tito parazité chovali i v běžných podmínkách. Tam totiž vstupuje do hry celá řada dalších rozličných faktorů, mezi něž může podle názoru některých odborníků patřit například vzdálenost klíšťat k potenciální oběti, míra ochlupení, aktuální zdravotní stav, pach nebo rychlost pohybu oběti. Je velmi pravděpodobné, že všechny tyto faktory hrají z pohledu klíšťat při výběru hostitele rovněž roli.    

Každopádně lze konstatovat, že lidé, jejichž krev spadá do krevní skupiny A, by si měli na klíšťata dávat o něco větší pozor. Naopak jedinci, jejichž krev spadá do krevní skupiny B, mohou být o něco klidnější – to nicméně v žádném případě neznamená, že by se před těmito parazity měli přestat chránit. Ochranu před klíšťaty rozhodně není radno podceňovat.  

Jak se před klíšťaty bránit? 

Pokud chcete, aby se vám klíšťata vyhýbala co nejširším obloukem, v první řadě by váš zrak měl směřovat na prevenci. 

Jednou z nejefektivnějších forem prevence je očkování. Nechat se naočkovat je nicméně zatím možné pouze proti klíšťové encefalitidě.

Proti klíšťové encefalitidě je možné se nechat naočkovat. , Shutterstock....
    

Proti lymské borelióze zatím žádná forma očkování neexistuje. I když nutno podotknout, že by se tento fakt mohl brzy změnit, a to znovu díky českým vědcům – tentokrát se to týká těch z českobudějo­vického Biologického centra Akademie věd České republiky, kteří úspěšně otestovali látku, z níž by údajně bylo možné vyrobit vakcínu proti lymské borelióze. 

Mezi další formy prevence patří používání repelentů, nošení vhodného oblečení (nejideálnější jsou dlouhé rukávy a kalhoty zastrčené do ponožek) a pravidelná kontrola – tu byste měli provádět pokaždé co nejdříve poté, jakmile se vrátíte z pobytu v přírodě.   



Sdílejte článek  
       


Štítky: Léto Klíšťata Krev
Zdroj: electropiknik.cz, prosvet.cz, zubar-litomysl.cz. vitalia.cz, cs.wikipedia.org