Tělo tiše ukazuje na cukrovku. První příznaky často přehlížíme jako "běžné" potíže
Mnoho lidí prvotní příznaky cukrovky přirovnává k běžným potížím. Za těmito zdánlivě nevinnými příznaky však může stát právě cukrovka, která vyžaduje neodkladnou péči. Pokud se v některém z následujících signálů poznáváte, je na místě navštívit svého lékaře.
Cukrovka, především ta druhého typu, přichází často plíživě a poměrně nenápadně. Mnoho lidí o ní neví dlouhé měsíce nebo dokonce roky. Právě tato nenápadnost však z cukrovky dělá poměrně nebezpečného tichého společníka. Čím dříve si varovných signálů všimneme, tím větší šanci máme předejít nebezpečným komplikacím.
Častá žízeň, nadměrná únava i zhoršené hojení ran
Abyste mohli zahájit úspěšnou léčbu cukrovky, je třeba ji včas odhalit a správně rozpoznat příznaky, které na ni poukazují. Mezi nejčastější počáteční projevy tohoto onemocnění se přitom řadí zejména:
-
přetrvávající žízeň, aniž by byla zřejmá příčina (např. fyzická námaha či horko),
-
časté a vydatné močení ve dne i v noci,
-
zvýšená únava a malátnost,
-
hubnutí, ačkoliv má člověk normální chuť k jídlu,
-
zhoršené hojení ran
-
a poruchy vidění.
Co se děje s naším tělem při prvních projevech tohoto onemocnění
Inzulin v našem těle zajišťuje, že se glukóza může dostat do jednotlivých buněk. Pokud ale v těle inzulin chybí nebo na něj buňky nereagují, stoupá množství glukózy v krvi, i když jí mají buňky dostatek.
Jelikož se glukóza nedostává z krve do buněk, diabetika trápí nedostatek energie. Buňky se následně snaží získat energii štěpením zásobních tuků. Ledviny nedokážou zvýšené množství glukózy v těle zadržet, vylučují ji do moči a tím vzniká potřeba častého močení. Nadměrným vylučováním glukózy vzniká i potřeba zvýšené konzumace tekutin. Neléčená cukrovka (nebo nedostatečně léčená cukrovka) může způsobit také kožní a oční problémy.
Pokud cukrovku ignorujete, může dojít k poškození nejdůležitějších systémů v těle, což následně může vést k závažným komplikacím. U neléčeného diabetika rovněž hrozí hyperglykemické kóma, kdy dojde ke ztrátě vědomí a postupnému selhávání životních funkcí.
Nepodceňujte prevenci
Lékaře byste měli vyhledat v případě, že na vás výše uvedené příznaky sedí a máte na cukrovku podezření. Kromě toho je však vhodné nepodceňovat pravidelné preventivní prohlídky. Měření hladiny krevního cukru je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře a právě zde se může diabetes včas odhalit. Na pozoru by se pak měli mít zejména lidé s vysokým krevním tlakem, obezitou nebo ti, u nichž se cukrovka v rodině vyskytuje.
Počet diabetiků u nás přesahuje 1 milion pacientů
Podle odborníků každý rok v České republice onemocní cukrovkou zhruba 60 000 lidí. Celkový počet pacientů s tímto onemocněním již v roce 2023 přesáhl 1 milion a neustále roste. V současné době je zároveň cukrovka čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Odborníci odhadují, že v roce 2045 bude na celém světě asi 630 milionů diabetiků, což je bezpochyby alarmující číslo.
Pravdou ale zůstává, že pokud jsou projevy cukrovky u pacienta zachyceny včas, existují mnohem vyšší šance na úspěšnou léčbu. Proto je velmi důležité prevenci nezanedbávat.
Léčba spočívá především v celkové úpravě stravy
Základem léčby diabetu je zejména diabetická dieta. Důležitá je pravidelnost, pestrost a vyváženost jídla. Diabetici musí sledovat glykemický index u konzumovaných potravin. Na místě je rovněž udržování správné tělesné hmotnosti a zařazení pravidelného pohybu. Režimová opatření pak mohou být doplněna podáváním léků v tabletách nebo inzulinu.
Některým jídlům by se pak lidé s tímto onemocněním měli vyhýbat. Patří sem nejen cukrovinky, ale i sladké a bílé pečivo, slazené nápoje, polotovary, tučné maso, nejrůznější ochucovadla, průmyslově zpracované potraviny nebo uzeniny. Jídelníček by měl na druhou stranu obsahovat dostatek čerstvé zeleniny, omezené množství ovoce, luštěniny, ořechy a ryby.