Upozornění: Tělo varuje před infarktem několik dní dopředu. Většina lidí tyto první signály ignoruje
Infarkt myokardu často neudeří zničehonic. První příznaky však bývají nenápadné, a tak je lidé často přehlíží. Přitom můžete o infarktu vědět i několik dní dopředu.
Infarkt je velmi nebezpečný stav, který člověka přímo ohrožuje na životě. Obvykle za něj může souhra několika faktorů. Nejčastěji jde o nezdravý životní styl v kombinaci s nedostatkem pohybu a dlouhodobým či náhlým stresem. Kvůli těmto špatným návykům tak každoročně zemřou tisíce lidí. Dnešní medicína jim už však dokáže pomoci, nicméně zásadní je včasný zásah. Proto pokud zpozorujete následující příznaky, vydejte se raději k lékaři.
Varovné signály, které většina lidí podcení
Největší problém je, že příznaky infarktu lidé často zaměňují za běžnou únavu, stres nebo třeba potíže s trávením. Typickým příznakem je tlak nebo svíravý pocit na hrudi. Nejde však vždy o bolest a nemusí se jednat o příznak první nebo nejvýraznější. Někdy jde spíše o nepříjemné pnutí, pocit tíhy nebo tlaku, který se může šířit do paží, krku, zad nebo čelisti.
Dalšími varovnými příznaky jsou:
-
Neobvyklá únava, která přetrvává i po odpočinku
-
Zrychlené nebo nepravidelné bušení srdce
-
Pocení bez zjevné příčiny (tzv. studený pot)
-
Pocit na zvracení, zažívací potíže nebo pálení žáhy
-
Dušnost i při malé námaze
-
Závratě nebo pocity slabosti
Zrádné na těchto signálech je, že se často neprojeví všechny naráz. Navíc mohou být mírné a přicházet postupně – člověk si je tak snadno vysvětlí jako výsledek špatného jídla, fyzického přetížení nebo psychického vypětí.
Infarkt se neprojevuje u všech stejně. U žen často jinak než u mužů
Rozpoznat infarkt může být obtížné i proto, že se u každého projevuje jinak. U mužů jsou častější klasické projevy – svíravá bolest na hrudi, která vystřeluje do levé paže, pocení, dušnost a náhlá slabost.
U žen však příznaky bývají mnohem méně nápadné a často se zaměňují za zcela jiné potíže. Nejčastěji se dostavují bolesti zad, krku či čelisti. Mohou se objevit i poruchy trávení, výrazná únava nebo pocity úzkosti bez jasné příčiny.
Podle některých studií právě kvůli méně typickým projevům ženy častěji podceňují situaci a přivolávají pomoc později. I proto bývá průběh infarktu u žen v mnoha případech komplikovanější.
Včasná reakce může zachránit život. I při nejistotě volejte pomoc
Jednou z nejčastějších chyb je čekání. Lidé si často říkají, že „to přejde“, nebo že „nechtějí zbytečně volat záchranku“. Jenže u infarktu rozhoduje každá minuta. Čím déle je srdce bez dostatečného okysličení, tím větší část svaloviny může být nenávratně poškozená.
Sanitku si zavolete i v případě, že máte pochybnosti. Vždy je lepší raději “plašit” zbytečně, než přijít pozdě. V každé záchrance je dnes přístroj k vyšetření EKG a lékaři tak umí ihned na místě rozpoznat, zda se jedná o akutní srdeční příhodu. Pokud má EKG například váš ošetřující lékař a potíže vás provázejí v jeho ordinační dobu, můžete si pro všechny případy zajít i k němu (pokud máte obavy ze zbytečného výjezdu RZS). Tato cesta však může být v případě skutečného infarktu opravdu riskantní a nikdy ji nepodstupujte sami.
Myslete také na to, že i lidé, kteří nemají žádné problémy se srdcem, mohou infarkt prodělat. K tomu není třeba být dlouhodobě nemocný dokonce ani starý. Je však pravdou, že existuje celá řada rizikových faktorů. Mezi ty patří například kouření, pití alkoholu, cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, nadváha, chronický stres či nedostatek pohybu.
Příznaky infarktu nemusí být dramatické, ale i ty nenápadné mohou být nebezpečné. Není ostuda jít k lékaři s tím, že „něco není v pořádku“, i když nejste schopni přesně určit co. Právě včasná reakce často rozhoduje o tom, jak vážné následky bude srdeční příhoda mít – nebo jestli se jí vůbec podaří předejít.