Vědci právě zveřejnili varování: Do Česka se dostal nový druh jedovatého pavouka. Ohrožuje děti i zahrádkáře

     
Hana Smětáková
8. 7. 2025 ▪ 20:00

Odborníci nyní varují, abyste byli obezřetní. Do České republiky se totiž dostal nový druh jedovatého pavouka, který může být potenciální hrozbou. Jedná se dokonce o jediného běžně se vyskytujícího jedovatého pavouka, který může ohrozit člověka.

Do Česka se dostala zápřednice jedovatá.
Do Česka se dostala zápřednice jedovatá.
Foto: Shutterstock

Zatímco dříve byl tento druh pavouka rozšířen spíše v jižní Evropě a zemích střední Asie, v poslední době se s ním lze setkat i u nás. V České republice je nejčastěji k vidění v Polabí a na jižní Moravě. Narazit na něj však můžete i jinde.

Zápřednice jedovatá: jak ji poznat?

Zmíněný nebezpečný pavouk nese označení zápřednice jedovatá. Jde přitom o poměrně velkého pavouka, který může dorůstat do délky až 15 mm. Tělo tohoto živočicha je oranžové až červené. Pavouk má dlouhé štíhlé nohy a výrazná černá kusadla. Zadeček samice zápřednice je pak zbarvený do světle hnědé s naznačeným tmavším proužkem zhruba do půli zadečku. Samci pak mají zadeček žlutý s tmavším proužkem uprostřed a ke konci se zužuje. Zápřednici jedovatou přitom řada laiků může zaměnit se zcela neškodnou zápřednicí Mildeovu. 

Kousnutí tímto pavoukem může být poměrně bolestivé , ...

Proč se zápřednice jedovatá dostala do České republiky?

Na vině je pravděpodobně globální oteplování. Jedná se o teplomilného živočicha, který se dříve vyskytoval právě v oblastech jižní Evropy a střední Asie. S postupem času se podobné klimatické podmínky objevují i u nás, což napomáhá jejich rozmnožování. 

Zápřednice jedovatá má tendenci se ukrývat ve vysokých porostech na loukách nebo v lesních stráních. Dostat se však může i na vaši venkovskou zahradu. Výjimečně se pak může zatoulat i do vnitřních prostor (například chat, chalup, zahradních domků a podobně). Je přitom aktivní především v noci. 

V letních měsících samice tohoto pavouka staví typické nápadné kokony nebo zámotky z pavučin, které mohou být velké zhruba jako slepičí vejce. Na konci sezóny (kolem října a listopadu) pak samice přirozeně hynou. 

U citlivějších osob může kousnutí vyvolat zimnici i horečku

Většina pavouků má jed, který používají k lovu, ale pro člověka není většina jedovatá nebo nebezpečná. Obecně však nebývají útoční a agresivní, pokud se necítí v ohrožení. Pokud vás zápřednice jedovatá kousne, u většiny lidí není nutné propadat panice. U zdravého člověka je kousnutí tohoto pavouka srovnatelné s bodnutím jiným hmyzem, jako je včela nebo vosa. Ačkoliv tedy může být kousnutí poměrně bolestivé, ve většině případů závažné komplikace nehrozí. 

Na pozoru by se však měli citliví jedinci, u nichž může dojít k celkovému zhoršení stavu včetně propuknutí zimnice nebo horečky. Jedná se však spíše o vzácný jev. Kousnutí může být doprovázeno znecitlivěním místa. U dětí a alergiků je pak na místě preventivně vyhledat lékařské ošetření. U zdravého člověka v rámci péče postačí chlazení, případně lokální aplikace masti s obsahem antihistaminik. Objevit se ale může i psychický stres a obavy z toho, co takové kousnutí může způsobit.

Kokony mohou být velké jako slepičí vejce , ...

Zápřednice jedovatá prokousne i zahradnickou rukavici

O tom, že má zápřednice jedovatá skutečně silná kusadla, ví své i Eva Qualizzová. Svůj příběh popsala pro redakci Denik.cz již v loňském roce, kdy se s tímto pavoukem osobně setkala. Byla na zahradě, kde zrovna sbírala okvětní plátky lilií. V tom na své zahradnické rukavici uviděla pavouka a instinktivně jej chtěla setřást. To se nicméně tomuto pavoukovi nelíbilo a kousl ji i přes zahradnické rukavice do prstu.

Kromě toho popsala i to, jak se u ní kousnutí projevilo: „Bolestivé to bylo asi jako trochu silnější pálení od kopřivy a prst napuchnul, ale jenom trochu. Kápla jsem na to tea tree olej a chladila pod tekoucí vodou. Žádný prášek jsem nepotřebovala. Pálilo to, i otok byl asi 24 hodin. Přestála jsem to dobře.

Podle odborníků není důvod k panice, ale vyplatí se být obezřetní. Jedním z opatření může být pravidelné sečení travin v okolí lidských příbytků, kde se může pavouk schovávat.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Pavouk Jedovatý pavouk Zápřednice jedovatá
Zdroj: denik.cz, krejsashop.cz, ziva.avcr.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější