Praha má vlastní moře: Koupání bez poplatků, čistá voda a parkování zdarma láká celé rodiny
S letními prázdninami se neodmyslitelně pojí pobyt u vody. K mořím, jezerům, přehradním nádržím či veřejným rybníkům jezdí každoročně statisíce Čechů.
Značná část obyvatel České republiky preferuje dlouhodobější pobyt v přímořských destinacích, nicméně ten si z časového nebo finančního hlediska bohužel nemůže dovolit každý. Řešením je návštěva některé z vodních ploch, jichž je na území České republiky celá řada. Patří mezi ně například jezero Lhota, které je pro své písečné pláže, rozměry a polohu přezdíváno jako „moře u Prahy". Co všechno toto jezero svým návštěvníkům nabízí a jak se k němu dostat?
Jezero je pro obyvatele Prahy ráj, který se nachází hned za rohem
Jezero se rozpíná severozápadně od hlavního města Prahy, konkrétně v okrese Praha-východ. Cesta z největšího města České republiky k tomuto jezeru je dlouhá přibližně 20 kilometrů a existuje hned několik způsobů, jak se k němu dostat.
Úplně nejrychleji se z Prahy k jezeru Lhota dostanete autem po dálnici D10 (směr na Mladou Boleslav). V takovém případě stačí najet na tuto dálnici a sjet na exitu 14 (Stará Boleslav). Následně již stačí pouze pokračovat podle dopravího značení směrem na Lhotu.
Pokud nedisponujete osobním automobilem, můžete se k jezeru Lhota poměrně snadno dostat i veřejnou dopravou. V takovém případě postupujte následovně:
- Jeďte vlakem z Prahy do Staré Boleslavi. U některých spojů je nicméně nutné přestoupit v Lysé nad Labem a ve Dřísech.
- Ve Staré Boleslavi přesedněte na linkový autobus, který jezdí přímo k jezeru Lhota. Zastávka se celým názvem jmenuje „Lhota, obec, okres Praha-východ, autobusy, MHD".
Cesta veřejnou dopravou obvykle trvá přibližně hodinu, autem se z Prahy k jezeru Lhota dostanete přibližně za 30 až 50 minut v závislosti na hustotě dopravy a na tom, z jaké části Prahy konkrétně vyjíždíte.
Pokud máte v plánu dorazit k jezeru Lhota autem, můžete zdarma zaparkovat na několika plochách. Ty se však velmi často obsadí již v brzkých dopoledních hodinách. V takovém případě můžete využít velkokapacitní parkoviště, které má rozlohu přibližně 2,8 hektaru a pojme až 1 400 osobních automobilů.
Dříve pískovna, dnes rozlehlé jezero
O zrod jezera Lhota se nepostaraly přírodní síly, ale člověk. Vzniklo totiž zatopením obrovské pískovny, která byla založena v roce 1965. V této pískovně se těžil štěrkopísek, který se dovážel do Prahy a byl určen k výstavbě dálnice D1 a pražského metra.
Těžba zde probíhala až do roku 1983. Velmi brzy po jejím ukončení vzniklo v lese východním směrem od malebné obce Lhota jezero, jehož vodní plocha činí cca 25 hektarů. Hloubka na některých místech dosahuje až 14 metrů.
Jezero Lhota je zajímavé i tím, že zde byla založena vůbec první nudistická pláž na území České republiky. Pro nudisty se prý dodnes jedná o velmi atraktivní lokalitu.
Aktivity a památky
Jezero Lhota nabízí svým návštěvníkům širokou škálu aktivit. Jedná se například o:
- Vodní sporty: Populární je zde zejména windsurfing či paddleboarding.
- Cyklistika, in-line bruslení: Okolo jezera a nedaleko od něj vede celá řada stezek, které mohou využít nejen cyklisté, ale i in-line bruslaři.
- Rybaření: Na některých místech je možné i rybařit. K tomu však musíte mít platnou povolenku.
- Koupání: Největší množství lidí k jezeru samozřejmě jezdí za účelem koupání.
- Opalování: Okolo jezera se nachází písečné pláže, na kterých je možné se opalovat.
V blízkosti jezera se rovněž nachází několik památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Za zmínku stojí například půvabný renesanční zámek v Brandýse nad Labem, jenž je úzce spjat s Marií Terezií či císařem Rudolfem II.
V žádném případě by se pak nemělo zapomínat na baziliku sv. Václava ve Staré Boleslavi, z jejíž stěn na návštěvníky vydechuje bohatá česká historie. Byla totiž vystavěna tam, kde byl zavražděn kníže Václav, který je považován za českého patrona.
Ve Staré Boleslavi se rovněž nachází kostel sv. Klimenta, v němž je možné spatřit vzácné románské fresky z 12. století.