EnergoZrouti.cz

Rychlost odlesňování Amazonského pralesa dosáhla nových rekordů

  
Markéta Bártová
7. 5. 2022 ▪ 12:36

Tempo jakým dochází k odlesňování jednoho z nejvzácnějších ekosystémů na světě se stále rychle zvyšuje. Může za to hlavně politika současného prezidenta Brazílie Jaira Bolsonara.

Odlesňování (ilustrační foto)
Odlesňování (ilustrační foto)
Foto: Souro Souvik on Unsplash

Odlesňování v „plicích světa“ v posledním měsíci podle dat brazilského Národního institutu pro výzkum vesmíru (Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais – INPE) opět zrychlilo. V dubnu se tak podle satelitních dat prales opět rychle zmenšil o více než 1000 kilometrů čtverečních vzácných ekosystémů.

Jak ukázala data získaná z vyhodnocování satelitních snímků, měsíc duben byl letos pro Amazonský prales velmi špatný. Odlesněno totiž bylo více jak 1012,5 kilometrů čtverečních pralesa, který obsahuje široké množství vzácných ekosystémů a velmi starých stromů. Poprvé od roku 2015 pak dubnová data překročila 1000 kilometrů čtverečních vykácených lesů.

Data z posledních měsíců a let navíc ukazují, že tempo, kterým prales ztrácí na rozloze stále rychleji roste a i předchozí měsíce ukazují na rekordní ztrátu rozlohy.

Ekologové dlouhodobě upozorňují, že ztráta tohoto vzácného ekosystému může mít nejen lokální, ale celosvětové dopady. Kácení v pralese prudce vzrostlo během vlády prezidenta Jaira Bolsonara, který podporuje devastaci pralesů a jejich využívání pro zemědělství a těžbu.

Stále častěji se tak v pralese v posledních letech rozmáhají i rozsáhlé lesní požáry, které dále způsobují ničení rozsáhlých ploch. V roce 2020 tak počet požárů v Amazonském pralese dosáhl desetiletých maxim. Rozsáhlé požáry jsou způsobeny velmi často úmyslně kvůli odstraňování ploch pralesa pro zemědělské využití.
Štítky: Amazonský prales Kácení Stromy Lesy Prales Brazílie
Zdroj: RED