EnergoZrouti.cz

Ochránci přírody opět řešili zloděje rostlin v národní přírodní památce

  
Lenka Nováková
2. 5. 2022 ▪ 20:00

Zaměstnanci Agentury přírody a krajiny ČR opět řeší neblahý fenomén nenechavých zahrádkářů, kteří si odnášejí vzácné rostliny. Hrozí jim přitom velmi vysoké pokuty. Vzácných rostlin si ale ani tak dlouho neužijí.

Koniklec velkokvětý
Koniklec velkokvětý
Foto: AOPK

Jako každý rok i letos musejí ochránci přírody řešit neblahý fenomén v Národní přírodní památce Za Hrnčířkou na Prostějovsku. Nenechaví zahrádkáři totiž na místě každý rok ukradnou několik vzácných druhů rostlin z přírody. Po letošní návštěvě „skalničkáře“ zůstalo tentokrát pět jamek v místech, kde dříve kvetly vzácné koniklece velkokvěté.

Zloději, kteří si chtějí zkrášlit svou zahrádku si ale neuvědomují, že krádež koniklece velkokvěté, která je zákonem chráněným druhem rostliny je může přijít velmi draho. V případě odhalení pachatele ho totiž čeká řešení přestupku proti Zákonu o ochraně přírody a krajiny, za který mu hrozí pokuta až sto tisíc korun. Pokud by se navíc jednalo o podnikající fyzickou osobu či právnickou osobu hrozí peněžitý trest i ve výši dvou milionů korun.

Podle odborníků ale může zloděje mrzet nejen vysoká pokuta. Amatérsky vyryté koniklece mu totiž na zahrádce dlouhou dobu radost dělat nebudou. Koniklec totiž potřebuje ke svému přežití symbiotickou houbu a velmi specifické nároky na stanoviště. Je tedy velmi pravděpodobné, že na zahrádce rostlina velmi rychle uvadne.

Ještě horším vandalstvím ale podle zaměstnanců Agentury ochrany přírody a krajiny ČR bylo vyrytí několika rostlin velmi vzácného křivatce českého skalního poblíž Náměstě na Hané. V tomto případě se totiž jedná o jednu z nejcennějších rostlin naší flóry, která roste jen na dvou lokalitách, a to ve velmi malé populaci. Jakýkoliv zásah tak může způsobit uhynutí tohoto druhu na našem území. Vyrýpávání cibulí rostliny se ale podle ochránců děje pravidelně a provádějí ho tedy nejspíše ty stejné osoby, které jsou s výskytem rostliny v této lokalitě obeznámeny. V případě dopadení jim stejně jako u koniklece hrozí vysoké peněžité tresty.
Štítky: Rostliny Krádež Národní přírodní památka AOPK Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Zdroj: RED