EnergoZrouti.cz

Slovensko řeší, jak lépe ochránit strážce přírody. Jednomu z nich za odhalení nelegální těžby zapálili auto

  
Markéta Bártová
2. 5. 2022 ▪ 17:00

Slovensko řeší, jak lépe ochránit strážce přírody. Těm totiž v posledních letech stále častěji vyhrožují neukáznění turisté, ale i pachatelé přestupků. Jednomu z nich na konci března někdo zapálil auto přímo v chráněné krajinné oblasti.

Strážce přírody Miroslav Martinka (vlevo) a tajemník MŽP Juraj Smatana
Strážce přírody Miroslav Martinka (vlevo) a tajemník MŽP Juraj Smatana
Foto: Ministerstvo životného prostredia SR

Slovenské Ministerstvo životního prostředí řeší, jak lépe ochránit strážce přírody. V chráněné krajinné oblasti Strážovské vrchy totiž neznámý pachatel podpálil auto strážci přírody. Ten přitom o několik měsíců dříve chytil pracovníky Lesů SR při nelegální těžbě dřeva a při nelegálním vjezdu motorovým vozidlem do chráněného území.

Ministerstvo upozorňuje, že jakékoliv útoky na strážce přírody by měly být důsledně vyšetřeny stejným způsobem, jako by šlo o útoky na jiné veřejné činitele jako jsou například členové policejního sboru. Stráž přírody totiž chrání velmi cenné přírodní lokality, které patří nám všem.

Dobrovolný strážce Miroslav Martinka, kterému pachatelé auto podpálili bylo přitom v jeho osobním vlastnictví, ale označené jako vozidlo stráže ochrany přírody. Sám Martinka na pachatele podal trestní oznámení a doložil i kamerové záznamy, kde je vidět jak došlo ke zničení vozidla.

Útoků na strážce přírody přitom v posledních letech přibývá nejen na Slovensku, ale i v České republice, kde už musela policie řešit velké množství incidentů s pachateli, kteří stráž přírody fyzicky napadli či jejím členům vyhrožovali. Profesionální i dobrovolní strážci přírody jsou přitom v Česku považováni při výkonu činnosti za úřední osobu (dříve veřejné činitele). Turisté jsou tedy povinni jejich výzvy uposlechnout a v případě vyhrožování či napadení mohou v případě soudu padat vyšší tresty. Obdobné právo pak platí i na Slovensku.

„Strážcovia prírody riskujú svoj život a zdravie pri výkone práce v prospech ochrany životného prostredia. Takéto útoky nezostanú bez povšimnutia. Naopak, budeme ich zverejňovať, aby sme tak pomohli odhaliť envirozločiny a väčšmi chránili strážcov ochrany prírody. Tí sú pri výkone svojich právomocí v postavení verejného činiteľa,“ uvedl tajemník Ministerstva životního prostředí SR Juraj Smatana.

Ministerstvo životního prostředí Slovenska také vyzvalo všechny strážce ochrany přírody, ale i inspektory životního prostředí, kteří odhalují zločiny či přestupky vůči přírodě, aby se v případě jakýchkoliv výhružek či zastrašování nebáli obrátit na svoje nadřízené či policii.
Štítky: Slovensko Příroda Stráž přírody Ochrana přírody
Zdroj: RED