EnergoZrouti.cz

V Česku startuje mapování invazních druhů, zapojit může i veřejnost

  
Markéta Bártová
18. 5. 2022 ▪ 12:00

V Česku v pátek 20. května odstartuje mapování invazních druhů rostlin a zvířat. K akci se může připojit i veřejnost, díky které mohou vědci získat větší přehled o tom, kde se nepůvodní druhy šíří.

Bolševník velkolepý
Bolševník velkolepý
Foto: Huhu Uet, CC BY 3.0

Už v pátek 20. května odstartuje v Česku akce s názvem BioBlitz, díky které se může veřejnost zapojit do mapování invazních druhů živočichů a rostlin. Zapojit se přitom může téměř každý, kdo od pátku do neděle vyrazí do přírody. Odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Botanický ústav AV ČR tak chtějí zmapovat dvacet různých nepůvodních druhů rostlin i živočichů na našem území.

Pro veřejnost je přitom velmi jednoduché se zapojit i díky tomu, že pro mapování může kdokoliv využít některou z aplikací, jež mu pomůže různé druhy i lépe určit. Vědci pak přímo doporučují aplikaci iNaturalist, která pomůže různé druhy snadno určit. Detailnější informace, které se dostanou i na mapu evropského projektu BioBlitz pomohou nejen vědcům, ale i ochráncům přírody, kteří musí s mnoha druhy invazních rostlin i živočichů bojovat hlavně ve významných lokalitách.

Invazní druhy podle zprávy Akademie věd ČR způsobují celosvětově ztráty ve výši 1,7 bilionu korun každý rok, což je hodnota podobná celkovým ročním výdajům tuzemského státního rozpočtu. „Vedle globální klimatické změny a změn v krajině jsou invazní druhy dalším zásadním problémem pro životní prostředí, ve vodě i na souši. V některých zemích mohou invazní druhy negativně ovlivnit dokonce i turistický ruch,” říká Jiří Skuhrovec, entomolog z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a jeden z hlavních zástupců České republiky v projektu Alien CSI a místní organizátor BioBlitzu s názvem IAS BioBlitz Czech Republic 2022.

V České republice patří mezi invazní druhy například bolševník velkolepý, který je ale i v dalších lokalitách severní polokoule veden jako nebezpečný invazní druh, který je schopen ničit původní ekosystémy na daném území. Mimo bolševníku ale k invazním druhům patří třeba slunéčko východní či mýval severní.

„Zapojení široké veřejnosti je pro studium invazních nepůvodních druhů velmi důležité. Čím dříve je nějaký nový druh odhalen, tím snáze se dá situace řešit,“ říká Pavel Pipek z Botanického ústavu AV ČR, spoluorganizátor BioBlitzu.
Štítky: Invazní druhy Příroda Zvířata Rostliny Akademie věd ČR Bolševník velkolepý
Zdroj: RED