EnergoZrouti.cz

Projekty na podporu biodiverzity kontrolují na Vysočině pomocí dronu

  
Lenka Nováková
5. 5. 2022 ▪ 20:00

Pracovníci odboru životního prostředí na krajském úřadu Vysočina využívají pro monitoring projektů na podporu biodiverzity nového pomocníka. Se snímkováním těžko přístupného terénu jim totiž nově pomáhá dron.

Kontrola krajiny z dronu
Kontrola krajiny z dronu
Foto: Kraj Vysočina

Kontrolu projektů, které mají podpořit biodiverzitu formou obnovy nebo vytváření mokřadů, tvorbou tůní a malých vodních nádrží v chráněných územích a evropsky významných lokalitách sítě Natura 2000 v kraji Vysočina nově provádí drony. Ty mohou pomoci monitorovat a dokumentovat aktuální stav lokalit.

Podle radního pro životní prostředí Pavla Hájka jsou drony ideální pro využití na těžko přístupné lokality. Ty se totiž snadno dostanou i tam, kam se člověk bez moderní techniky běžně nedostane a mohou pomoci mapovat aktuální změny v těchto oblastech.

„Využili jsme aktuálního období předjaří, kdy plochy již nejsou pokryty sněhem a zároveň ještě nedošlo k zarůstání ploch bujnou vegetací, tzn. je dobře vidět stav prací,“ vysvětluje nasazení nové techniky radní kraje pro životní prostředí a zemědělství Pavel Hájek a doplňuje: „Také v období vegetace budeme monitorovat průběh asanačních a regulačních prací, které kraj zadává a hradí z vlastního rozpočtu k udržení nebo zlepšení stavu v přírodních rezervacích a památkách.“

Pracovníci odboru životního prostředí kraje vysočina tak se specialisty z oddělení GIS zadokumentovali například aktuální stav prací na projektu revitalizačních zásahů nad rybníkem U Polánek v přírodní rezervaci Prameniště Jankovského potoka. Na snímcích je vidět série neprůtočných tůní, které podpoří příznivý vývoj mokřadního ekosystému, a tím bude posílena biodiverzita lokality. Dále snímky odhalují novou protierozní mez, která bude chránit řešené území před splachy půdy ze zemědělských pozemků ležících v sousedství.

Zaměstnanci díky dronu také zkontrolovali současný stav projektu na obnovu malé vodní nádrže v lokalitě Hajnice, který byl realizován před čtyřmi roky. Na snímcích z dronu tak je možné vidět plně funkční malou vodní nádrž Stará Hajnice, která byla před realizací projektu již bez vody.
Štítky: Vysočina Dron Monitoring Krajina Biodiverzita
Zdroj: KÚV