EnergoZrouti.cz

Polsko poskytne přes čtvrt miliardy korun na rozvoj městských zahrádek

  
Lenka Nováková
10. 5. 2022 ▪ 20:00

Polsko poskytne zahrádkářům dotace na rozvoj městských zahrádek. To by mělo pomoci v rozvoji a udržení biodiverzity, redukcí tepelných ostrovů a zlepšení stavu zeleně ve městech.

Tisková konference k projektu dotací pro zahrádky
Tisková konference k projektu dotací pro zahrádky
Foto: GOV.pl

Polsko poskytne více jak čtvrt miliardy korun z Evropské unie na městské zahrádky. Díky finanční podpoře by zahrádkáři mohli získat finance na aktivity rozšiřující zelenou plochu zahrad, které pomohou ve snižování hluku a znečištění ovzduší ve městech. Podpora se bude týkat i aktivit, které pomohou zlepšit stav zeleně, využít větší množství dešťové vody nebo zvýhodnit opylovače a další důležité živočichy a rostliny.

Podle ministra financí a regionální politiky Grzegorz Pudy jsou malé rodinné zahrádky ve městech velmi důležité jak pro relax jejich vlastníků, ale i pro lepší klima ve městech. Malé zahrádky tak mají přímý dopad na městské ekosystémy, když pomáhají v čištění ovzduší, odparu vody a ochlazování svého okolí, ale i zamezování odtoku dešťové vody.

„V mnoha polských městech je nedostatečný podíl zelených ploch na jejich celkové ploše. To není dobré pro životní prostředí a pro lidské zdraví. Jsem proto rád, že společně s Ministerstvem financí a regionální politiky a Ministerstvem klimatu a životního prostředí můžeme podpořit činnost polských Family Allotment Gardens (komunitních zahrad). Práce na zahrádkách je koníčkem a zdrojem uspokojení a radosti pro mnoho milionů Poláků, včetně těch, kteří jsou v důchodu“ uvedl Henryk Kowalczyk, místopředseda vlády, ministr zemědělství a rozvoje venkova.

Projekt by měl přispět především ke zvětšení rozlohy a zlepšení stavu zeleně, s redukcí takzvaných městských tepelných ostrovů nebo se zachováním a dalším rozvojem biodiverzity ve městech. Zahrádkáři budou moci využít dotací na jednotlivé projekty od 10 000 do 100 000 PLN (asi 53 000 – 532 000 korun).
Štítky: Polsko Klima Zahrada Dotace
Zdroj: RED